Notiks konference “Rainis un Aspazija starp laikabiedriem Eiropas kultūrtelpā”
Tuvojoties Raiņa un Aspazijas 160. jubilejas gadam, 26. un 27. septembrī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (Jūrmala, Jāņa Pliekšāna iela 5/7) notiks starptautiska, starpdisciplināra zinātniska konference “Rainis un Aspazija starp laikabiedriem Eiropas kultūrtelpā”.
Rainis un Aspazija bija Eiropas un pasaules mēroga literāti un sabiedriski politiskie darbinieki, kas iestājās par cilvēktiesībām, demokrātiju, nacionālas valsts un vienotas Eiropas ideju. Konferences referātu tēmu loks ietver Raiņa un Aspazijas idejas laikmeta kontekstā; abu dzejnieku saistību ar nozīmīgām personībām 19./20. gs. mijā, viņu idejām un darbiem; idejiskus strāvojumus Raiņa un Aspazijas laikā Latvijā un citviet Eiropā, to saskari un attīstību; rakstnieču un sieviešu tiesību problemātiku; personību paštēlu un tēlu sabiedrībā cauri laikiem; mūsdienīga personības muzeja lomu personības piemiņas saglabāšanā un tālāknodošanā; radošās partnerattiecības Eiropas valstīs.
Konferences programma pieejama šeit.
Konferencē piedalīsies humanitāro zinātņu pētnieki un muzeju pārstāvji Kristiāna Ābele, Benedikts Kalnačs, Zita Kārkla, Kārlis Vērdiņš, Jānis Zālītis u.c., kā arī viesi no Lietuvas, Igaunijas, Slovēnijas un Somijas. Ar plenārreferātiem uzstāsies Gundega Grīnuma, Vita Matīsa, Viola Parente-Čapkova (Somija), Marijans Dovičs (Slovēnija). 26. septembrī konferences darba valoda būs angļu, 27. septembrī – latviešu.
Lasīt vairāk...LU LFMI konkurss uz akadēmisko amatu vietām (13.09.2024)
Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI), pamatojoties uz LU LFMI Stratēģiju (2022–2027), izsludina konkursu uz akadēmisko amatu vietām:
-zinātniskā asistenta amata vieta (nepilna slodze) humanitārajās un mākslas zinātnēs mūzikas, vizuālās mākslas un arhitektūras nozares latviešu folkloristikas apakšnozarē ar specializāciju kultūras procesu pētniecībā – kultūrprakšu pētniecībā un folkloristikas vēstures izpētē;
-zinātniskā asistenta amata vieta (nepilna slodze) humanitārajās un mākslas zinātnēs valodniecības un literatūrzinātnes nozares salīdzināmās literatūrzinātnes apakšnozarē ar specializāciju vēsturisko un mūsdienu kultūras procesu izpētē literatūrā reģionālajā un salīdzinošā kontekstā.
Lasīt vairāk...Žurnālā “Nature” par LU LFMI vadošās pētnieces veikumu Ukrainas zinātnieku atbalstam
2024. gada 11. septembrī starptautiski atzītajā žurnālā “Nature” publicēts raksts par Ukrainas zinātnes sarežģīto situāciju kara laikā. Līdztekus citu nevalstisko organizāciju darbībai rakstā izcelts LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošās pētnieces Sanitas Reinsones iniciētās organizācijas #ScienceForUkraine paveiktais Ukrainas zinātnes atbalstam, starptautiskā komandā darbojoties jau kopš Krievijas kara sākuma Ukrainā. Intervijā Sanita atskatās uz iniciatīvas pirmssākumiem, kad 2022. gada pavasarī pāris mēnešu laikā #ScienceForUkraine no viena cilvēka iniciatīvas izauga par organizāciju, kurā tās intensīvākajā darbības periodā darbojās vairāk nekā 130 cilvēku no 30 valstīm, sadarbojoties ar tādām organizācijām kā Starptautiskā Zinātnes padome, ALLEA, EBSCO u.c. #ScienceForUkraine izveidošanā nozīmīga loma bija arī Latvijas Jauno zinātnieku apvienībai. Tās valdes loceklis Matīss Reinfelds darbojas organizācijas vadības grupā. #ScienceForUkraine aktivitātēs iesaistījušies arī daudzi citi pētnieki un studenti no vairākām Latvijas augstākās izglītības un pētniecības institūcijām.
Šobrīd jau kā Latvijā dibināta nevalstiskā organizācija #ScienceForUkraine turpina uzturēt vienotu Ukrainas zinātniekiem pieejamā atbalsta datubāzi, kā arī piedāvā akadēmiskās mobilitātes atbalsta programmu.
Raksts pieejams: https://www.nature.com/
iesaisties.lv saņēma Eiropas Savienības Sabiedriskās zinātnes balvas Goda atzinību
2024. gada 5. septembrī LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts saņēma Eiropas Savienības Sabiedriskās zinātnes balvas Goda atzinību par sabiedriskās zinātnes platformu humanitārajām un mākslas zinātnēm iesaisties.lv.
Apbalvošanas ceremonija norisinājās Lincā (Austrijā) mākslas, zinātnes un tehnoloģiju festivāla "Ars Electronica" ietvarā, uz to devās LU LFMI vadošā pētniece un iesaisties.lv projekta vadītāja Sanita Reinsone, kā arī projekta aktivitāšu koordinatore, pētniece Ginta Pērle-Sīle. Desmit gadu laikā, kopš tapis iesaisties.lv, ar to darbojušies daudzi LU LFMI pētnieki un asistenti, programmētāji un mākslinieki. Iesaisties.lv apkopo virkni sabiedriskās zinātnes iniciatīvu, kurās iesaistījušies tūkstošiem cilvēku – gan palīdzot digitalizēt un apstrādāt kultūras mantojumu, pētot un arī citiem atklājot noderīgas zināšanas, daloties pieredzē un zināšanās, kā arī ierunājot dzeju un interpretējot tradicionālo mūziku. Vairākas iniciatīvas tapušas sadarbībā ar citām organizācijām.
Eiropas Savienības Sabiedriskās zinātnes balva (EU Citizen Science Award), kas tiek organizēta ar Eiropas Komisijas atbalstu, ir nozīmīgākais starptautiskais novērtējums sabiedriskās zinātnes projektiem. Tās mērķis ir godināt, atbalstīt un vēstīt par izciliem projektiem sabiedriskās zinātnes jomā, kas pētniecībā, inovācijās un zinātniskajā radošumā iesaista sabiedrību, dodot iespēju izpausties gan individuālā līmenī, gan arī stiprinot sabiedriskās zinātnes kopienu. Šogad balvai tika pieteikti 288 projekti no 49 valstīm, no kuriem trīs saņēma galveno balvu, bet 27 tika izteikta atzinība, tostarp LU LFMI projektam.
iesaisties.lv platformas izstrāde tika veikta ERAF finansētajā projektā "Stiprinot zināšanu sabiedrību: starpdisciplināras pieejas sabiedrības iesaistei digitālā kultūras mantojuma radīšanā" (2017-2019), Nr. 1.1.1.1/16/A/040; iesaisties.lv ir turpināts attīstīt arī Valsts pētījumu programmas "Digitālās humanitārās zināntes" projektā “Atvērtas un FAIR principiem atbilstīgas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā” (Nr. VPP-IZM-DH-2022/1-0002).
"Kilograms kultūras 2024" rudens balsojums
9. septembrī sācies Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā "Kilograms kultūras 2024" rudens balsojums.
Starp nominantiem kategorijā "Notikums" atrodams arī LU LFMI rīkotais festivāls "Gunars Saliņš un Elles ķēķis", savukārt "Literatūras" kategorijā nominētas LU LFMI pētnieces Gundegas Grīnumas sakārtotā un komentētā Ivandes Kaijas dienasgrāmata "Es stāstu visu".
LU LFMI dalība folkloras pētnieku pasākumā Helsinkos
2.–3. septembrī Helsinkos (Somijā) notika somu, igauņu un latviešu folkloras pētnieku tikšanās. Līdztekus pieredzes apmaiņai par krājumu veidošanu, saglabāšanu un aktualizēšanu mūsdienu sabiedrībā, uzmanības centrā bija tautasdziesmu izpēte ar digitālām metodēm un starptautiskajā projektā Filter (https://blogs.helsinki.fi/filter-project/) gūtās atziņas. Latviešu folkloras krātuvi pārstāvēja LU LFMI pētnieki Sandis Laime un Ginta Pērle-Sīle.
Noslēdzies konkurss uz akadēmisko amata vietu (4. septembrī)
Noslēdzies konkurss uz akadēmisko amata vietu LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtā. LU LFMI Zinātniskā padome 2024. gada 4. septembrī aizklātās vēlēšanās balsoja par amata pretendentu un par vadošo pētnieci humanitārajās un mākslas zinātnēs valodniecības un literatūrzinātnes nozarē salīdzināmās literatūrzinātnes apakšnozarē ar specializāciju 16.–19. gadsimta kultūras procesu un latviešu un cittautu kultūru mijiedarbes, kā arī Baltijas vācu literatūras izpētē ievēlēja Māru Gruduli.
Noslēdzies FLPP konkurss, LU LFMI atbalstīti četri projekti
Ir noslēgusies Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo projektu konkursa (FLPP) projektu iesniegumu izvērtēšana un pieņemts lēmums par finansējuma piešķiršanu 91 projektam, kuru īstenošana tiks uzsākta jau 2025. gada 1. janvārī.
Starp atbalstītajiem ir arī četri LU LFMI projekti.
Vairāk par visiem atbalstītajiem projektiem: https://www.lzp.gov.lv/lv/jaunums/latvijas-zinatni...
LU LFMI atbalstītie projekti:
“‘Primitīvā un trokšņainā mūzika’ Padomju Latvijā (1956-1986): kontroles mehānismi un izvairīšanās prakses autoritāras varas apstākļos”. Projekta vadītājs Jānis Daugavietis.
Pētījuma mērķis ir pēc-Staļina laiku (1956-1986) Padomju Latvijas populārās mūzikas, ieskaitot “neoficiālās”, kontroles mehānismu un izvairīšanās prakšu vēstures izpēte, tai pieejot no formālo un neformālo institūciju analīzes puses. Tā fokusā ir modernās ‘rietumu’ populārās mūzikas idiomas un prakšu (muzicēšanas, ražošanas, patērēšanas) ienākšana un attīstība LPSR – valsts institūciju reakcija, politiskās un sociālās kontroles un normalizācijas procesi, adaptēšanās un izvairīšanās taktikas. Akadēmiski šis temats līdz šim ir praktiski nepētīts. Pētījums ir starpdisciplinārs (pētnieku grupā iekļauti pārstāvji no humanitārajām un sociālajām zinātnēm), kas paredz izmantot dažādu disciplīnu paradigmas, teorijas un instrumentāriju. Galvenie, bet ne vienīgie, pētniecisko datu korpusi tiks veidoti no mutvārdu vēstures un dokumentu primārajiem un sekundāriem avotiem (piemēram, intervijas, memuāri, personīgie dokumenti, arhīvu dokumenti). Popmūzikā allaž svarīga bijusi materiālā kultūra, tāpēc līdzās institūciju un vērtību pētīšanai plānota arī materiālu un tehnoloģiju izpēte. Pētījumā plānots izmantot gan kvalitatīvās, gan kvantitatīvās metodes (ieskaitot eksperimentālās un radošās) un sistemātiski iesaistīt dažādu jomu sabiedriskos zinātniekus. Teorētiskās izpētes laukā pētījums iekļaujas diskusijās par kultūras ražošanu un radošo personību kultūrpretesību un/vai sadzīvošanu ar autoritāru režīmu vēlīnajā sociālismā, padomju kultūras un jaunatnes politiku, gaumi un DIY praksēm.
Lasīt vairāk...Aicinām iesaistīties Latviešu folkloras krātuves “Simtgades talkā”
Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina iesaistīties Latviešu folkloras krātuves “Simtgades talkā”, kas norisināsies no 2024. gada 3. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim.“Simtgades talkas” mērķis ir iesaistīt sabiedrību Latviešu folkloras krātuves arhīva izzināšanā un nemateriālā kultūras mantojuma dokumentu apstrādē.
2024. gada 2. decembrī apritēs simt gadi, kopš parakstīts rīkojums par Latviešu folkloras krātuves (LFK) izveidi, savukārt par otro dzimšanas dienu LFK uzskata 1925. gada 3. septembri, kad tā uzsāka darbu. LFK sākotnēji bija Pieminekļu valdes, savukārt mūsdienās – Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta struktūrvienība. Neskatoties uz vairākkārtēju institucionālās piederības un nosaukumu maiņu un dažādiem darbības ierobežojumiem padomju okupācijas gados, LFK kopš tās dibināšanas ir nodrošinājusi kvalitatīvu latviešu un Latvijas mazākumtautību folkloras dokumentēšanas, arhivēšanas, publicēšanas un izpētes procesu. Simt gadu laikā LFK krājumā arhivēts vairāk nekā 3’000’000 folkloras tekstu, kas aptver visus tradicionālos folkloras žanrus, tostarp tautasdziesmas, ziņģes, pasakas, teikas, nostāstus, ieražu aprakstus, ticējumus, buramvārdus, sakāmvārdus utt., mūsdienās – arī dažādas mūsdienu folkloras izpausmes. Folklora sākotnēji dokumentēta galvenokārt rokrakstos un ilustrācijās, savukārt vēlāk, izmantojot dažādus tehnoloģiskos risinājumus, arī audio un video formātā. Folkloras vākšanā, īpaši LFK pastāvēšanas pirmajās desmitgadēs starpkaru periodā, plaši iesaistījās ne tikai folkloristikas nozares profesionāļi, bet arī dažāda līmeņa izglītības iestāžu un citu organizāciju pārstāvji. Pateicoties kopīgam darbam, LFK arhīvs šobrīd ir viena no apjomīgākajām nemateriālā kultūras mantojuma dokumentu krātuvēm Eiropā.
Lasīt vairāk...Dažādu jomu pārstāvji pilnveido zināšanas par nemateriālo kultūras mantojumu un klimata pārmaiņām
Augusta izskaņā Rīgā un Carnikavā norisinājās vasaras kurss “Nemateriālais kultūras mantojums un klimata pārmaiņas”, kura lekcijās un darbnīcās bija iespējams izzināt tiešās un netiešās klimata pārmaiņu ietekmes uz dzīvo mantojumu. Vasaras kursu vadīja LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta īstenotā projekta “Green Heritage” komanda.
Vasaras kursa pirmajā dienā ievadlekcijā Latviešu folkloras krātuvē ar nemateriālā kultūras mantojuma izpratni un tiesisko regulējumu, kā arī likuma ietvaru dalībniekus iepazīstināja Rita Grīnvalde, iezīmējot arī projekta “Zaļais mantojums” sniegumu tēmas izpratnes veicināšanā Eiropā. Kultūras mantojuma un tehnoloģiju mijattiecības padziļināti analizēt rosināja Elīnas Gailītes vadītās darbnīcas. Savukārt Kitija Balcare sniedza ieskatu klimata pārmaiņu un klimata taisnīguma tēmā, piedāvājot dalībniekiem praktiski izmēģināt digitāli pieejamos rīkus klimata pārmaiņu izraisīto risku ietekmju apzināšanai un iespējamo nākotnes scenāriju modelēšanai kontekstā ar dzīvā mantojuma tradīciju ilgtspēju.
Kursa otrajā dienā Sanda Laimes virsvadībā dalībnieki pievērsās klimata pārmaiņu izraisīto risku identificēšanai dzīvā mantojuma jomā un dažādu valstu nemateriālā kultūras mantojuma tradīcijām, kuras jau pašreiz ietekmē klimata pārmaiņas. Savukārt Carnikavas novadpētniecības centrā tā saimnieces Olgas Rinkus vadībā bija iespēja izzināt vietējo tradīciju “Nēģu ķeršanas un apstrādes prasmes Carnikavā”, kura kopš 2019. gada ir iekļauta Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Vasaras kursa izskaņā dalībnieki tikās uz sarunu ar vietējiem zvejniekiem Aldoni Lūkinu un Artūru Jakobsonu un dienu noslēdza izbraucienā pa Gauju un nēģu taču vietām.
Lasīt vairāk...Jānis Daugavietis piedalījās ESA konferencē Porto
No 27. līdz 30.augustam Porto (Portugālē) notika Eiropas Sociologu asociācijas (ESA) kongress un konference, kurā piedalījās vairāk nekā 4000 sociologu no Eiropas un citiem kontinentiem. Dažbrīd trīs Porto universitātes fakultātēs norisa līdz pat 100 paralēlām sesijām.
https://www.europeansociology.org/conference/2024
Jana Kukaines grāmatas atklāšana
LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Rīgas Stradiņa universitāte un Jana Kukaine aicina uz grāmatas "Viscerālā estētika: afekti un feministiskā māksla postsociālismā" atvēršanu 10. septembrī plkst. 16.00 RSU Anatomijas muzejā (Kronvalda bulvārī 9, Rīgā).
Programmā: priekšlasījumi un muzikāli priekšnesumi
Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Rīgā un Carnikavā notiks vasaras kurss par nemateriālo kultūras mantojumu un klimata pārmaiņām
29. augustā Rīgā un 30. augustā Carnikavā, pulcēsies vasaras kursa “Nemateriālais kultūras mantojums un klimata pārmaiņas” dalībnieki, lai kopīgi izzinātu tiešās un netiešās klimata pārmaiņu ietekmes uz dzīvo mantojumu.
Vasaras kursa pirmais klātienes seminārs norisināsies 29. augustā LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvē (Rīgā, Mūkusalas ielā 3), kur dalībnieki pievērsīsies nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas jautājumiem un to mijiedarbei ar tehnoloģijām un apgūs praktiskus rīkus klimata pārmaiņu risku apzināšanai.
Savukārt otrais klātienes seminārs notiks 30. augustā Carnikavas Novadpētniecības centrā (Carnikavā, Jomas ielā 7), kur kursa dalībnieki pievērsīsies dažādu valstu nemateriālā kultūras mantojuma tradīcijām, kuras jau pašreiz ietekmē klimata pārmaiņas, un klātienē izzinās vietējo tradīciju “Nēģu ķeršanas un apstrādes prasmes Carnikavā”, kura kopš 2019. gada ir iekļauta Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.
Lasīt vairāk...Klajā nāk Janas Kukaines monogrāfija par feministisko mākslu postsociālismā
Janas Kukaines grāmata “Viscerālā estētika: afekti un feministiskā māksla postsociālismā” ir novatorisks un reizē izsmeļošs pētījums feministiskajā estētikā. Autore sniedz atbildi uz jautājumu, kā domāt par feministisko mākslu postsociālisma situācijā, tātad arī Latvijas kontekstā. Grāmata izdota LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta sērijā “Studia humanitarica”, izdevēji – LU LFMI un Rīgas Stradiņa universitāte.
Lai tuvotos feministiskajai mākslai un aprakstītu tās iezīmes postsociālisma situācijā, Jana Kukaine izstrādā viscerālās estētikas vadlīnijas: “Tā ir inovatīva teorētiska pieeja, kas piedāvā reģistrēt mākslas un kultūras procesu feministisko jutīgumu, uzsverot dzīvotās pieredzes, intimitātes un iemiesota subjekta nozīmi. Viscerālās estētikas skatījums ļauj iekļauties Austrumeiropas “cita feminisma” noteiktajā dienaskārtībā, reizē izkopjot tā vietu mūsdienās aktuālajās feminisma un mākslas teorijās.” Grāmatā autore izmanto feministiskās estētikas, mākslas filozofijas un afektu teorijas ietvarus, kuru uzmanības lokā ir ikdienas dzīve, vienmuļais, aptumšotais un baisais, kā arī ķermenis un afektivitāte.
Pētījumā autore pievēršas Latvijas laikmetīgās mākslas analīzei, tostarp Katrīnas Neiburgas, Ingrīdas Pičukānes, Rasas Jansones, Viviannas Stanislavskas, Mētras Saberovas un Vikas Ekstas darbiem.
Lasīt vairāk...Pētījuma poētika. Uzstāsies Māra Grudule
Saistībā ar vēlēšanām LU LFMI vadošā pētnieka amatā humanitārajās un mākslas zinātnēs aicinām uz “Pētījuma poētikas” semināru trešdien, 28. augustā, plkst. 11.00 LU LFMI Latviešu folkloras krātuves lasītavā Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāvā. Ar priekšlasījumu uzstāsies Māra Grudule.
Priekšlasījuma anotācija:
Zirdziņš: latviešu tautas dzeja. Baltijas vācietes un latviešu folkloras tulkojumi
“Inga Bīlenšteine nemēģina tulkojumu sniegt oriģinālam adekvātā formā”, “Harmsenas tulkojumu vērtība ir viduvēja”, “diemžēl, tautas pasakas jaunībā dzirdētas, Josi fon Koskulas krājumā ir atstāstītas pēc atmiņas tā, ka var rasties šaubas, cik tās vairs ir īstas”, bet Elijas fon Mēdemas grāmatiņa ar latviešu tautasdziesmu atdzejojumiem ir “īsts lāča pakalpojums dainu popularizācijai – ja arī tas nav ar nolūku darīts” – šie ir tikai daži no latviešu rakstnieku un literatūrzinātnieku izteikumiem par Baltijas vācu sieviešu tulkoto folkloru laika periodā no 19. gadsimta beigām līdz 1960gadiem. Vai tiešām ir tik slikti? Tulkojumu un oriģinālu salīdzinājums, ieskats tulkotāju biogrāfijās un laikmeta kontekstos palīdzēs tikt pie skaidrības. Priekšlasījuma centrā būs divu Baltijas vācu mācītāju meitu un divu vācbaltiešu muižnieču veikums latviešu folkloras popularizēšanā vācvalodīgajā telpā.