• 16-05-2025

Klajā nāk Jāņa Ozoliņa pētījums “Ievads naratoloģijā”

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgādā izdotais pētījums ir pirmā naratoloģijas vēsturei, teorijai un praksei veltītā grāmata latviešu valodā. Tās autors ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks un Latvijas Mākslas akadēmijas docents, Ph.D. Jānis Ozoliņš. Grāmatas dizaina autors – Klāvs Priedītis.

Grāmata “Ievads naratoloģijā” aicina ikvienu tās lasītāju izzināt naratoloģiju dažādos laika nogriežņos, vienlaikus cenšoties neatkārtot veidus, kā uz tās vēsturi un praksi raudzījušies nozares klasiķi. Izzinot virkni nacionālo skolu, kas literatūras teorijā pievērsušās stāstījuma izpētei, šajā grāmatā uzsvars likts uz praktisko izmantojamību teksta analīzē, ar to saprotot ne vien rakstītu tekstu, bet arī jebkuru analīzes objektu, kurā konstatējams stāstījums. Grāmatas izziņas objekts ir Andras Neiburgas īsproza, kas kļuvusi par aizraujošu pieredzi analīzes rīku iespēju izpētē.

Grāmatas četrās nodaļās autors iepazīstina ar nozīmīgākajiem naratoloģijas pētījumiem, stāstījuma jēdziena izpratni, klasiskās naratoloģijas rīkiem un postklasisko pieeju. Pamattekstu papildina analīzes piemēri, kopsavilkums angļu valodā, literatūras saraksts un detalizēts personu un priekšmetu rādītājs.

Jānis Ozoliņš, ir literatūrzinātnieks un kultūras pētnieks, četru grāmatu līdzautors un zinātniskais redaktors un trīsdesmit zinātnisku rakstu par literatūru, kino un vizuālo mākslu autors vai līdzautors. Pētniecisko interešu lokā ir stāstījuma teoriju vēsturiskā attīstība, maskulinitāšu un kvīru reprezentācija padomju perioda literatūrā, vizuālajā mākslā un kino mākslā, kā arī Gunāra Pieša arhīva un Andras Neiburgas literārā mantojuma izpēte.


Pētījums veikts valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra — resurss valsts attīstībai” (2023–2026) projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai” / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) ietvaros.