Mākslas zinātņu nodaļa
Teātra, mūzikas un kinomākslas nodaļa dibināta 1968. gadā. 2022. gadā tā pārsaukta par Mākslas zinātņu nodaļu. Tajā patlaban strādā pieci zinātniskie līdzstrādnieki. Nodaļu no 1992. līdz 2014. gadam vadīja Dr. art. Guna Zeltiņa, no 2015. gada — Dr. art. Arnolds Klotiņš, no 2022. gada Dr. art Edīte Tišheizere, no 2024. gada PhD Laine Kristberga.
Mākslas zinātņu nodaļā no 2010. līdz 2012. gadam tika īstenots pētnieciskais darbs ERAF projekta "Latvijas teātris un teātra zinātne Eiropā: starptautiska sadarbības projekta sagatave un iesniegšana" ietvaros. No 2009. līdz 2012. gadam īstenots LZP projekts "Latviešu teātris, mūzika un kino".
Kopš 2014. gada Mākslas zinātņu nodaļa piedalās Valsts pētījumu programmā "Kultūra un identitātes Latvijā: mantojums un mūsdienu prakse" ar šādiem galvenajiem pētījumiem.
Teātra nozarē
ar diviem kolektīviem pētījumiem:
- "Latvijas teātris 20. un 21. gs. mijā" (angļu valodā, sast. un autore E. Tišheizere) – koncentrēts skatījums uz teātri Latvijā pēc valsts neatkarības atgūšanas, Eiropas mākslas kontekstā un piemēroti ārzemju lasītājam. Plānots pētījumu pabeigt 2017. gadā;
- "Latvijas teātris 21. gadsimta kontekstā" (sast. un autore E. Tišheizere) – izvērsts priekšstats par tradicionālās teātru sistēmas pārmaiņām, repertuāra teātru lomas mazināšanos, režisoru un aktieru migrāciju, viesrežisoru darbību Latvijā un Latvijas režisoru – ārzemēs. Salīdzinājumā ar agrākajām teātra vēsturēm izpētes akcents pārnests no atsevišķu teātru raksturojuma uz tipisko parādību un oriģinālo personību kontūrām. Plānots pētījumu pabeigt 2020. gadā.
Mūzikas nozarē
2014. gadā pabeigts un izdots kolektīvs rakstu krājums "Latviešu mūzikas kods: versijas par mūziku gadsimtu mijā" (sast. un autore I. Šarkovska-Liepiņa).
2014. gadā uzsākts darbs pie ieplānotās daudzsējumu monogrāfiju sērijas "Latvijas mūzikas vēsture no pirmsākumiem līdz 20. gadsimtam", tajā tiek izstrādātas divas monogrāfijas:
- "Mūzikas kultūra Latvijā 16. gadsimtā" (autore I. Šarkovska-Liepiņa);
- "Mūzika pēckara staļinismā: Latvijas mūzikas dzīve un jaunrade 1944. līdz 1953. gadā" (autors A. Klotiņš).
Abās monogrāfijās mūzikas dzīve un jaunrade tiek aplūkota to sociāli vēsturiskajā kontekstā. Pētīti laikmeta mūzikas veidi un žanri, komponistu darbība, stils, atskaņotājmāksla, muzikālā komunikācija, mūzikas organizācijas, mūzika kultā, sadzīvē, izklaidē u. c.
Mākslas zinātņu nodaļas zinātniskie līdzstrādnieki piedalās arī Latvijas Zinātnes padomes pētnieciskās sadarbības projektā "Kultūru migrācija Latvijā – identitātes un impulsu mijiedarbes folklorā, literatūrā, mākslā un arhitektūrā skatījums" – ar tematiem:
- "Kultūru migrācija dejā" (Dita Jonīte);
- "Migrācijas procesi un mūzika Latvijā" (Ilze Liepiņa);
- piedalās ar referātiem starptautiskās un vietējās konferencēs, kā arī to organizēšanā;
- piedalās ar rakstiem zinātniskos un populārzinātniskos izdevumos Latvijā un ārzemēs;
Mākslas zinātņu nodaļas vadītāja
- Laine Kristberga, pētniece
Vadošais pētnieks
- Arnolds Klotiņš
- Edīte Tišheizere, p. i.
Pētnieki
- Jānis Daugavietis
- Ilze Šarkovska-Liepiņa
Zinātniskie asistenti
- Kitija Balcare
- Dāvis Eņģelis
- Dita Jonīte
- Haralds Matulis
Pēdējo reizi labots: 10.10.2024 10:11:14