EN in English

Tikšanās ar Sanitu Reinsoni Alūksnē

29. aprīlī plkst. 12.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkā notiks tikšanās ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošo pētnieci, grāmatas "Meža meitas" autori Sanitu Reinsoni.

Grāmata vēsta par tādu maz zināmu vēstures lappusi kā sieviešu dzīve, pieredzētais un pārdzīvotais mežā nacionālo partizānu cīņu laikā no 1944. līdz 1956. gadam.

Pēc pašreizējiem datiem kopējais nacionālo partizānu skaits Latvijā bijis ap 13 000. Kā liecina avotu un literatūras izpēte, nacionālo partizānu grupās darbojušās vai mežā nelegāli dzīvojušas vismaz 429 sievietes, to skaitā 13 meitenes, jaunākas par 15 gadiem. Tātad kopumā vairāk nekā četri simti "meža meitu", kuru pienākumos galvenokārt bija ēdiena gatavošana, apģērba mazgāšana un labošana, taču tās, kam bija zināšanas medicīnā, gādāja par slimajiem vai ievainotajiem.

Grāmata vienlaikus ļauj gan izzināt apstākļus, kādos noritējusi dzīve mežā, gan arī apstākļus, ar kuriem sievietēm nācies saskarties, piespiedu kārtā vai labprātīgi atgriežoties pie dzīves sabiedrībā. Stāsti ir dažādi – grāmatas autorei ir izdevies intervēt gan meža meitas, kuras sagūstījuši čekisti, gan meža meitas, kas noticējušas aicinājumiem legalizēties, gan arī tādas, kas mežā nokļuvušas agrā bērnībā un uz neilgu laiku. Tomēr neatkarīgi no tā, vai mežā pavadītas dažas dienas vai vairāki gadi, lielākajā daļā gadījumu neiztrūkstošs posms pirms atgriešanās pie ikdienišķa dzīves rituma ir izsūtījums.

Tikšanās notiek VKKF atbalstītā projekta "Galvenajā lomā – rakstnieks" ietvaros.

Pēdējo reizi labots: 25.04.2017 11:55:53