EN in English

Seminārs "Pētījuma poētika" 4. aprīlī

4. aprīlī plkst. 15.00 LFK lasītavā notiks “Pētījuma poētika” semināri, kuros ar priekšlasījumiem uzstāsies Gundega Grīnuma un Madara Eversone.

Gundega Grīnuma uzstāsies ar priekšlasījumu par tēmu "Pieci Hoenšterni/as Raiņa un Aspazijas paralēlajās biogrāfijās".

Vācu cilmes personvārdam Hohenstern būtu vajadzējis parādīties jau kādā no Raiņa Kopotu rakstu akadēmiskā izdevuma sējumiem pērnā gadsimta 80. gadu otrajā pusē. Taču pagaidām to joprojām velti meklēt gan iespieddarbos par Raini un Aspaziju, gan digitālajos kultūras mantojuma resursos. Priekšlasījumā tiks izsekots ilgstošu pētniecisku meklējumu vēsturei, kura, aizsākoties ar mēģinājumu noskaidrot Raiņa Šveices gadu angļu valodas skolotājas personību, ir novedusi līdz atklājumam par abu Kastaņolas trimdinieku ilggadējiem kontaktiem ar austriešu emigrantu fon Hoenšternu ģimeni – privāta rakstura attiecībām, kuras no neparasta skatpunkta izgaismo Raiņa un Aspazijas personību cilvēciskās kvalitātes.

Ievadvārdus Gundegas priekšlasījumam teiks un jautājumu sadaļu vadīs Jānis Ozoliņš.

***

Madara Eversone uzstāsies ar priekšlasījumu par tēmu "Latvijas PSR Rakstnieku savienība 1940.–1941. (Baigajā) gadā".

Fakti par Latvijas Padomju rakstnieku savienības organizāciju 1940. un 1941. gadā latviešu literatūras vēsturē ir zināmi un pētīti. Tomēr ļoti reti pētījuma objekts ir pati Rakstnieku savienība. Jāatzīmē, ka vēl aizvien gan humanitāro, gan sociālo zinātņu pētnieki pievēršas t. s. Baigā gada (laika posms no 1940. gada 17. jūnija līdz 1941. gada 22. jūnijam) izpētei, starp kurām minamas arī norises Rakstnieku savienībā.

Priekšlasījumā, balstoties Rakstnieku savienības arhīva materiālā u. c. liecībās, tiks aplūkots, kā Savienības vadība izdarīja spiedienu uz rakstniekiem jaunas – sociālistiskās literatūras veidošanā un ideoloģiskajā audzināšanā pirmajā padomju okupācijas gadā. Kā piemērs aplūkots dramaturgs Mārtiņš Zīverts un pirmās padomju latviešu lugas tapšana Latvijas PSR.

Ievadvārdus Madaras priekšlasījumam teiks un jautājumu sadaļu vadīs Eva Eglāja-Kristsone.

Pēdējo reizi labots: 28.03.2018 14:27:12