EN in English

Sanita Reinsone vadīs semināru par digitālo līdzdalību

30. maijā plkst. 18:00, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LFMI) vadošā pētniece Sanita Reinsone, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā telpās, Marijas ielā 13/3, Berga Bazārā, vadīs semināru sērijas "Sociālās pārmaiņas un atbildība" piekto diskusiju, stāstot par digitālās iesaistīšanas projektiem.

"Digitālā līdzdalība (crowdsourcing) ir pārsteidzoša mūsdienu cilvēku aktivitāte kultūras jomā", saka Sanita Reinsone, digitālo humanitāro zinātņu pētniece un digitālā arhīva garamantas.lv vadītāja. "Digitālās līdzdalības iniciatīvas jebkuram interesentam piedāvā iesaistīties kāda noteikta digitālā darba veikšanā. Tā var būt, piemēram, savas pieredzes stāstu ierunāšana vai uzrakstīšana un nosūtīšana arhīvam, papildinošas informācijas sniegšana digitalizēta arhīva vai muzeja kolekciju materiāliem (komentēšana, tagošana, ģeomarķēšana), rokraksta manuskriptu atšifrēšana (transkribēšana). LU LFMI organizētajos sabiedrības digitālas iesaistīšanas projektos kopš 2016. gada brīvprātīgie ir veltījuši vairāk nekā 15 000 stundu."

Šādi projekti pasaulē un arī Latvijā aizvien biežāk tiek īstenoti gan muzeju, arhīvu un bibliotēku ikdienas darbā, gan arī humanitāro zinātņu pētniecības institūcijās. Digitālā līdzdalība kultūras mantojuma digitalizācijā aicina un ļauj cilvēkiem ielūkoties dziļāk – piekļūt tuvāk tam, ko ar aci grūti saskatīt, – iedziļināties detaļās, atklāt kopsakarības. Piemēram, aprakstot arheoloģiskos priekšmetus, kuru digitāli attēli (dažreiz – 3D) pievelkami pavisam tuvu klāt, atšifrējot senos rokrakstus, iezīmējot tēloto objektu kategorijas mākslas darbus, anotējot audio ierakstus, precizējot kāda priekšmeta vai notikuma atrašanās vietu, pārrakstot senas ēdienkartes un kuģa žurnālus.

Ko iespējams panākt, iesaistot sabiedrību digitālā līdzdalībā un kopradē? Kāpēc tas ir vajadzīgs kultūras mantojuma institūcijām un pētniekiem? Un, iespējams, svarīgākais – kāda ir sabiedrības motivācija iesaistīties? Uz šiem jautājumiem atbildes tiks sniegtas, balstoties pieredzē, kas gūta LU LMFI digitalizācijas un digitalizēto materiālu apstrādes projektos.

Pēdējo reizi labots: 14.05.2019 18:50:00