EN in English

Pieredze un redzējumi: dzejniecei Veltai Sniķerei – 100​. (2023)

Eva Eglāja-Kristsone, Jānis Oga (sast.). Pieredze un redzējumi: dzejniecei Veltai Sniķerei – 100. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2023

Cena: EUR 5.00 (pērkot LU LFMI)

2023. gada decembrī, apritot dzejnieces Veltas Sniķeres 103. dzimšanas dienai un pirmajai gadskārtai kopš viņas došanās mūžībā, klajā nāk rakstu un veltījumu krājums “Pieredze un redzējumi: dzejniecei Veltai Sniķerei – 100”. Grāmatā apkopota daļa no pētījumiem un veltījumiem, kas izskanēja zinātniskajā un radošajā konferencē dzejnieces simtgadē.

“Krājuma mērķis ir parādīt gan azartu un cieņu, ar kādu pētnieki un laikabiedri svinēja dzejnieces dzīvi, gan Veltas Sniķeres unikalitāti ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskā kontekstā,” tā krājuma sastādītāji literatūrzinātnieki Eva Eglāja-Kristsone un Jānis Oga.

Krājuma pirmo daļu “Pieredze” veido LU LFMI pētnieku un citu literatūrzinātnieku raksti, to autori ir Eva Eglāja-Kristsone, Inguna Daukste-Silasproģe, Zita Kārkla, Kārlis Vērdiņš, Sintija Kampāne, Jānis Oga, Anita Rožkalne, Viesturs Vecgrāvis un Ausma Cimdiņa. No konferences otrās daļas “Redzējumi” krājumā iekļauti Zigmunda Skujiņa, Ingmāras Balodes, Noras Ikstenas, Agra Krūmiņa, Ivara Šteinberga, Kārļa Vērdiņa un Ingas Gailes radošie veltījumi. Grāmatu noslēdz Kristiānas Kuzminas pārskats par konferences norises laikā plašāko pieejamo dzejnieces fondu Latvijas krātuvēs – Veltas Sniķeres kolekciju Rakstniecības un mūzikas muzejā.

Velta Sniķere (1920–2022) ir dzejniece un jogas skolotāja. Uzaugusi neatkarīgajā Latvijā, bet kopš 1946. gada dzīvojusi Londonā. Dēvēta par avangardisti, modernisti un sirreālisti latviešu dzejā; Anšlavs Eglītis viņas dzeju nodēvējis par buramvārdiem. Bijusi Rama Gopala indiešu dejas trupas dalībniece, aktīvi darbojusies starptautiskajā PEN klubā un Britu līgā Eiropas brīvībai ("British League of European Freedom"). Viena no organizācijas "British Wheel of Yoga" dibinātājām. 2004. gadā saņēmusi Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonda balvu, 2007. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, saņēmusi Latvijas Literatūras mūža balvu (2019).

Sakārtojuši Eva Eglāja-Kristsone un Jānis Oga
Literārā redaktore: Signe Raudive
Vāka dizains: Krišs Salmanis
Izdevējs: LU LFMI apgāds

Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds

Pēdējo reizi labots: 23.01.2024 11:59:40