EN in English

Pasākums “Divi skatupunkti. Gunāra Janovska korespondence”

9. maijā plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) “Retumu pasaules” telpā (5. stāvā) notiks pasākums “Divi skatupunkti. Gunāra Janovska korespondence”. Lai dalītos pieredzē par darbu ar trimdas rakstnieka Gunara Janovska arhīvu LNB Reto grāmatu un rokrakstu krājumā, pasākumā satiksies literatūrzinātniece Inguna Daukste-Silasproģe un rakstnieks Osvalds Zebris. Dalība pasākumā bez maksas.

Inguna Daukste-Silasproģe priekšlasījumā atklās, kā Gunara Janovska korespondence ļauj iepazīt rakstnieka ikdienu, radošo procesu un tā intensitāti, ceļošanu un apkārtni, arī pārdomas, šaubas un ilgas pēc mājām un Latvijas. Kas bija Gunara Janovska vēstuļu draugi, kādas saiknes starp viņiem veidojās un vai viņi maz kādreiz bija dzīvē satikušies? Īpaša uzmanība priekšlasījumā tiks pievērsta sarakstei ar tulkotāju Ievu Lasi un grāmatizdevējiem Jāni Abuču un Helmaru Rudzīti.

Savukārt Osvalds Zebris, Gunaram Janovskim veltītā romāna “Mežakaija” (“Dienas grāmata”, 2022) autors, pasākumā stāstīs par vēstuļu izmantojumu darba radīšanas procesā un Gunara Janovska vēstuli Anšlavam Eglītim kā romāna sižeta pamatlīnijas ierosinātāju. “Kāpēc “Mežakaija” no parasta teksta pārtapa par Gunara vēstuli? Ko savā vēstulē cenšas notvert tās rakstītājs? Kāpēc šī vēstule tiek rakstīta tieši Anšlavam Eglītim? No viņu sarakstes, kuru lasīju gatavojoties lēcienam “Es esmu…” tekstā, tapa ideja par šī romāna formu. “Mežakaijā” šī sarakste turpinās manā interpretācijā,” stāsta rakstnieks. Romāns “Mežakaija” saņēmis “Latvijas Literatūras gada balvu 2023” kategorijā “Labākais prozas darbs”.

Priekšlasījumiem sekos Ingunas Daukstes-Silasproģes un Osvalda Zebra saruna, kuru vadīs LNB vadošais pētnieks Mārtiņš Mintaurs.

Rakstnieks Gunars Janovskis (1916–2000) ir latviešu rakstnieks, kas lielāko mūža daļu dzīvoja un rakstīja trimdā Lielbritānijā. Viņš ir tādu romānu kā “Sōla”, “Pār Trentu kāpj migla”, “Uz neatgriešanos” autors (kopumā ap 30 grāmatu un 14 Kopotu rakstu sējumi). Janovska darbu dramatizējumi iestudēti Latvijas teātros, pēc to motīviem tapuši televīzijas iestudējumi un radio lasījumi, pēc romāna “Pilsēta pie upes” uzņemta Viestura Kairiša pilnmetrāžas spēlfilma “Piļsāta pi upis”.

Pasākums notiek Latviešu grāmatas piecsimtgadei veltītu lasījumu programmas ietvaros ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Pēdējo reizi labots: 07.05.2023 13:30:29