EN in English

Pasaku vakars ar Liesmu Lagzdiņu un Inita Šalkovsku

19. oktobrī 17.00 LNB Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas izstādes "Pasakas bērnu un pieaugušo pasaulē" ietvaros notiek pasaku vakars. Tajā viesojas divas pieredzējušas pasaku stāstītājas – Liesma Lagzdiņa no Kuldīgas un Inita Šalkovska no Auļukalna. Pasākumu atbalsta arī Latviešu folkloras krātuve (LFK) un tā sagatavošanā piedalījies LU LFMI un LFK pētnieks Guntis Pakalns.

Liesmas Lagzdiņas dzimta ar Kuldīgu saistīta vismaz piecās paaudzēs. Pasakas viņa stāsta vietējā izloksnē, kā tās dzirdējusi no iepriekšējo paaudžu stāstniekiem. Viņas repertuārā ir arī pašas un tuvinieku piedzīvoti notikumi, spoku stāsti un Kuldīgas puses teikas. Liesma folkloras pētniekiem pazīstama no 2006. gada, kad viņa sāka piedalīties stāstnieku projektos, viņa ir viena no centrālajām personām Kurzemes stāstnieku festivālā “Ziv zup”. Pirms pāris gadiem Zinātnieku naktī pārliecinājāmies, ka viņa spēj stāstīt 6 stundas gandrīz bez pārtraukuma, un stāsti neatkārtojas un nepietrūkst.

Inita Šalkovska ar pasaku stāstīšanu sāka nodarboties, kā mazāko klašu skolniece piedaloties stāstnieku konkursā "Teci, teci, valodiņa". 2004. gadā viņa nopelnīja "Stāstnieku ķēniņienes" titulu. Inita nebaidās eksperimentēt – stāsta arī garas pasakas, dažkārt papildina stāstījumu ar nelielu komentāru vai muzikālu fonu, bet nekad nepazaudē pasakas skaidro uzbūvi, intrigu un īpašo intonāciju. Kopā ar mūziķiem no grupas "Pērkonvīri" viņa stāsta pasakas arī skolās un dažādos pasākumos.

Mūsdienās nereti tiek uzskatīts, ka pasaku "dabiskā dzīves vide" ir skaisti ilustrētas grāmatas un pasaku filmas, ka pasakas domātas tikai maziem bērniem un ka to mutvārdu stāstīšanas tradīcija attiecas uz tālu pagātni. Stāstnieces ar savu piemēru aicina pārvērtēt šos stereotipus. Labi izstāstīta pasaka ir piedzīvojums jebkura vecuma cilvēkiem, un pasaku stāstīšanas prasmi var apgūt katrs, kas to patiešām vēlas.

Gan izstāde par pasaku grāmatām (skatāma LNB 2. stāvā līdz decembra beigām), gan pasaku vakars tiek organizēti, sadarbojoties LNB Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavai un LFK (Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogramma 05.04.00 "Krišjāņa Barona Dainu skapis").

Foto: Guntis Pakalns

Pēdējo reizi labots: 18.10.2017 09:54:01