EN in English

Notiks Rudens kritikas skola

No 2023. gada 23. oktobra līdz 27. oktobrim projekta “Naratīvs, forma un balss: literatūras iesakņotība kultūrā un sabiedrībā” ietvaros Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē tiek organizēta Rudens kritikas skola. Kritikas skola notiek sadarbībā ar žurnālu “Domuzīme”, un meistarklases tajā vadīs literatūrkritiķe Anda Baklāne, LU LFMI pētnieks, dzejnieks, Ivars Šteinbergs, kā arī žurnāla “Domuzīme” redakcijas komanda. Nodarbības vadīs arī LU HZF profesore Janīna Kursīte un Daugavpils Universitātes asociētā profesore Sandra Meškova.

Rudens kritikas skolā īpaši aicināti piedalīties LU maģistrantūras studenti, Liepājas Universitātes maģistrantūras studenti, kā arī citu Latvijas augstskolu humanitāro zinātņu maģistrantūras studenti. Nodarbību gaitā studentiem būs jādarbojas arī praktiski un uz dažām jāsagatavojas atsevišķi. Nodarbības notiks attālināti Zoom platformā.

Lai saņemtu Zoom saiti nodarbībām, pieteikumu lūdzam sūtīt LU HZF pētniekam Ingum Barovskim: ingus.barovskis@lu.lv


Programma

Uzdevums līdz noslēguma semināram 27. oktobrī: uzrakstīt recenziju par kultūras periodikā publicētu stāstu vai dzejoļu kopu (brīvi izvēlētu).

23. oktobris

18.00 Kritikas meistarklase. Vada Anda Baklāne (literatūrkritiķe, N. Naumaņa balvas laureāte, Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālās pētniecības pakalpojumu vadītāja).

Uzdevums studentiem: Jāapdomā atbilde uz jautājumu. Vai ir kāds kritiķis, kura darbs jums ir paticis, noderējis, iedvesmojis? Ja tā ir, tad kas tieši jūs uzrunāja? Varbūt varat nolasīt pāris citātus. Der jebkura laika ārzemju vai Latvijas kritiķis, dažādu mākslu kritikas.

24. oktobris

18:15 “Ginokritika: jautājums par sievišķo rakstību”. Sandra Meškova (Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu fakultātes asociētā profesore).

Uzdevums studentiem: Izvēlieties kādu “sievietes atmošanās stāstu” latviešu literatūrā (var arī cittautu) un noformulējiet, kā autore to pasniedz, risina, problematizē, atrisina vai neatrisina.

25. oktobris

18.00 “Dzejas kritika – formas un poētikas aspekti”. Janīna Kursīte (Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesore).

19.30 Dzejas un kritikas meistarklase. Ivars Šteinbergs (LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks, dzejnieks, atdzejotājs)

Uzdevums studentiem: Izvēlēties vienu mūsdienu latviešu dzejoli un uzrakstīt vienu rindkopu par to. Galvenais nosacījums: rindkopā jācitē dzejoļa fragments. Vēl rindkopā vēlams atbildēt uz jautājumu: kādās attiecībās šis teksts ir ar citiem tekstiem un ar kritiķi, kas raksta rindkopu. Bet tas nav obligāti.

26. oktobris

18.00 Žurnāla “Domuzīme” meistarklase (Rudīte Kalpiņa, Jānis Vādons, Mārtiņš Mintaurs, Arnis Koroševskis)

1) Sagatavot (iespējami konkrētus) jautājumus diskusijai.

2) Pārdomāt kvalitatīvas kritikas iezīmes, kritērijus.

27. oktobris

Noslēguma seminārs un diskusija


Kritikas skola notiek projekta “Naratīvs, forma un balss: literatūras iesakņotība kultūrā un sabiedrībā” ietvaros, kas tiek īstenots Valsts pētījumu programmā “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai”.

Projekta Nr.: Nr. VPP-LETONIKA-2022/3-0003-0

Pēdējo reizi labots: 12.10.2023 11:32:29