Mūsdienu latviešu valodas izpēte un valodas tehnoloģiju attīstība (2021–2024)
Projekts "Mūsdienu latviešu valodas izpēte un valodas tehnoloģiju attīstība" (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0006) tiek īstenots Valsts pētījumu programmā "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai".
Projekta Nr.: VPP-LETONIKA-2021/1-0006
Projekta īstenošana: 20.12.2021.–19.12.2024.
Projekta kopējais finansējums: 1 068 000 EUR
Projekta finansētājs: LR Izglītības un zinātnes ministrijas Latvijas Zinātnes padome
Projekta partneri: Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (vadošais partneris), Latvijas Universitāte (Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte), Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Liepājas Universitāte
Projekta koordinatore LU LFMI: Sanita Reinsone
Projekta pētnieciskā grupa: projekta īstenošanā ir iesaistīti 10 galvenie izpildītāji un 33 izpildītāji, t. sk. 14 studējošie
Kontaktinformācija: dh@lulfmi.lv
Jaunākā informācija par projektu: http://www.digitalhumanities.lv/projekti/vpp-late/
Kopsavilkums
Projekta "Mūsdienu latviešu valodas izpēte un valodas tehnoloģiju attīstība" (LATE) mērķis ir veikt mūsdienu latviešu valodas fonētiskās, gramatiskās, leksiskās sistēmas, kā arī latviešu zīmju valodas izpēti, izmantojot datos balstītas metodes un attīstot ilgtspējīgus latviešu valodas resursus un rīkus.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, tiks attīstīta digitālā infrastruktūra valodas pētniecībai un tiks izveidoti jauni un papildināti esošie valodas resursi: latviešu valodas runas korpuss, latviešu zīmju valodas paraugkorpuss, leksiskā datubāze Tēzaurs.lv un "Mūsdienu latviešu valodas vārdnīca". Veicot datos balstītus latviešu valodas pētījumus, tiks pilnveidots gramatiski marķētais latviešu valodas korpuss un fonētiski fonoloģiskās sistēmas apraksts. Projekta laikā izveidotie un pilnveidotie resursi tiks iekļauti vienotajā latviešu valodas digitālās pētniecības infrastruktūrā CLARIN-LV un izmantoti runas transkribēšanas, pēcrediģēšanas un subtitrēšanas platformas LATE izstrādē.
Projekta uzdevumi: (a) digitālās infrastruktūras attīstīšana valodas pētniecībai: latviešu valodas leksisko, fonētisko un akustisko resursu izveide digitālā, mašīnlasāmā tiešsaistes datu formā, tai skaitā transkribētu runas korpusu izstrāde, nodrošinot to integrāciju Eiropas valodas resursu repozitorijos; (b) latviešu valodas skaņu sistēmas akustiskie un auditīvie (uztveres) pētījumi; (c) latviešu valodas gramatikas vienību un to variantu semantiski pragmatiski pētījumi; (d) latviešu nedzirdīgo zīmju valodas pētniecība; (e) runas atpazīšanas un balss sintēzes tehnoloģijas; (f) valodas tehnoloģiju risinājumi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām (piemēram, automātiskā subtitrēšana, balss komandas).
Projekta virzieni uzdevumu īstenošanai:
WP1 Latviešu valodas pētījumu digitālā infrastruktūra
WP2 Datos balstīta latviešu valodas fonētiskās sistēmas izpēte
WP3 Datos balstīti latviešu valodas gramatikas pētījumi
WP4 Datos balstīti latviešu zīmju valodas pētījumi
WP5 Latviešu valodas runas tehnoloģiju izstrāde


Pēdējo reizi labots: 12.05.2022 20:07:08