Anita Rožkalne. Lauva: Dzejniece Astrīde Ivaska (2012)
Anita Rožkalne. Lauva: Dzejniece Astrīde Ivaska. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2012. 382 lpp., CV.
Cena: EUR 6.00 (pērkot LU LFMI)
LFMI vadošā pētniece Anita Rožkalne savā pētījumā, izsekojot dzejnieces Astrīdes Ivaskas daiļrades un biogrāfijas saskarsmes punktiem, paver kā analītisku, tā personisku ieskatu ne vien dzejnieces radošajā veikumā, akadēmiskajās un literatūrkrititiskajās aktivitātēs un dalībā izdevumu "Jaunā Gaita" un "Ceļa Zīmes”" veidošanā, bet arī skicē intelektuālas personības likteņa līkločus un spēju rast garīgu spēku trimdā. Stāsts par A. Ivasku, kas izklāstīts ar faktoloģisku precizitāti, erudīciju un emocionālu iejūtību, ir tapis ciešā sadarbībā ar pašu dzejnieci, izmantojot plašu arhīvu un vēstuļu materiālu, no kuriem lielākā daļa Latvijas lasošo publiku sasniedz pirmoreiz. Pētījums sagatavots sadarbības projekta "Humanitāro zinātņu virtuālā enciklopēdija: personālijas, avoti, termini" ietvaros ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.
"Padomju laikā trimdas dzejniekiem nemēdza veltīt dzejoļus, ja veltīja, tāpat neviens nedrukāja. Vizma Belševica izlīda caur adatas aci, dumpīgajā grāmatā „Gadu gredzeni” (1969) veltot īsdzejoli Astrīdai. Bija domāta Astrīde Ivaska, viņas dzejas māsa trimdā („Es negribu domāt par to, kas mūs šķir”). Par dzejas māsu trimdā, kas nu jau dzīvo Latvijā – Astrīdi Ivasku – ir Anitas Rožkalnes biogrāfiskā apcere. To izlasot, jūs iepazīsiet ne tikai viena notikumiem bagāta cilvēka likteni, bet arī mūsu pašu Latvijas vēstures nozari, kas ir daļa no kuplā vēstures koka." (Janīna Kursīte)
"Anitas Rožkalnes biogrāfiskā eseja-literatūrpētnieciska monogrāfija „Lauva” par mūsu klaida dzejnieces Astrīdes Ivaskas dzīvi, daiļradi un personības auru valdzina jau ar pirmajām lappusēm. No vienas puses, darbā dominē lietišķums, respekts pret fakta nozīmi un jēgu, precizitāte, materiāla lieliska pārzināšana ne tikai interpretējamās personības aspektā, bet arī laikmeta peripetiju un kolīziju aspektā. Racionāls skatījums un vērtīborientācija veido grāmatas t. s. zinātniski analītisko daļu. Taču tikpat svarīga monogrāfijā ir arī otra puse – kur nelīdz prāts, erudīcija un analītiskā perfekcija, tur blakus stājas intuīcija un poētiskas nojautas, kas šo darbu jūtami atšķir no t. s. tīri akadēmiskiem pētījumiem. Šo otru pusi uzskatu par tikpat respektējamu kā analītiski lietišķo." (Viesturs Vecgrāvis)
Grāmatas profils literatura.lv.
Pēdējo reizi labots: 23.01.2024 12:12:52