EN in English

Latvijas romu aktīvisma vēsture iekļauta nozīmīgās starptautiskās publikācijās

Ar divu apjomīgu grāmatu iznākšanu noslēdzies starptautisks projekts "RomaInterbellum: romu pilsoniskā emancipācija starpkaru periodā". Projekts sākās 2019. gadā un apvienoja starptautisku romu vēstures pētnieku komandu Sentendrjūsas Universitātes pētnieces Elenas Marušjakovas (Elena Marushiakova) vadībā. Latviju projektā pārstāvēja LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Ieva Vīvere (Tihovska).

Projekta mērķis bija izzināt romu sociālās un politiskās iniciatīvas laikaposmā starp Pirmo un Otro pasaules karu, pievēršot uzmanību tam, ka romi jau tad nebija tikai pasīvi politisko lēmumu un notikumu uztvērēji, bet aktīvi iesaistījās pilsoniskajās norisēs. Pētījuma centrā bija šī laikaposma romu līderi un organizācijas.

Prestižajā "Brill" izdevniecībā iznākušas divas brīvpieejas grāmatas. Grāmatā "Roma Voices in History: A Sourcebook" (2021) publicēti vēsturiski romu organizāciju dokumenti ar komentāriem, tostarp arī par Latvijas čigānu kultūras veicināšanas biedrības "Čigānu draugs" (dibināta 1932. gadā) pastāvēšanu. Grāmatā "Roma Portraits in History: Roma Civic Emancipation Elite in Central, South-Eastern and Eastern Europe from the 19th Century until World War II" (2022) iekļauta nodaļa par romu aktīvistu Jāni Leimani (1886–1950), kas 20. gs. 30. gados nerimtīgi mēģināja uzlabot Latvijas romu dzīves apstākļus un iesaistīt viņus sabiedriskajā dzīvē. Leimanis dibināja biedrību "Čigānu draugs" un vadīja tās kori, pierakstīja romu folkloru, tulkoja reliģisko literatūru, veica misionāra darbu un risināja romu nodarbinātības jautājumus. Leimaņa aktīvisms skatīts sociālo kustību izpētes kontekstā, izceļot līderu un mikroprocesu nozīmi minoritāšu paštēla un statusa mainīšanā un sociālu pārmaiņu veicināšanā.

Grāmata "Roma Portraits in History" (Brill, 2022)
https://www.schoeningh.de/view/title/58333

Grāmata "Roma Voices in History" (Brill, 2021)
https://www.schoeningh.de/view/title/58332

Par projektu:
https://arts.st-andrews.ac.uk/romainterbellum/

Pēdējo reizi labots: 05.05.2022 20:43:11