Latviešu folkloras krātuves 100. jubileja
Latviešu folkloras krātuvei aprit 100. gadskārta! Tieši pirms gadu simta – 1924. gada 2. decembrī – Latvijas Republikas laikrakstā “Valdības Vēstnesis” publicēti Noteikumi par Latviešu folkloras krātuvi, kuros pamatota nepieciešamība pēc centralizēta tradīciju arhīva Latvijā. Krātuves mērķi ir vākt, arhivēt, publicēt, pētīt un darīt pieejamus folkloras materiālus – visus tautas garamantu žanrus no visas Latvijas. Jaunā iestāde dibināta pie Izglītības ministrijas Pieminekļu valdes, un tās ieceres autore ir folkloriste un latviešu valodas skolotāja Anna Bērzkalne (1891–1956). Krātuves darbu uzrauga ministrijas apstiprināta kolēģija. Kopā ar dibinātāju un pirmo Latviešu folkloras krātuves pārzini cand. phil. Annu Bērzkalni kolēģijā ir profesors Jānis Endzelīns – kolēģijas priekšsēdētājs, profesors Pēteris Šmits, docents Ludis Bērziņš un docents Jānis Kauliņš.
Latviešu folkloras krātuve ir senākais folkloras arhīvs Baltijas valstīs (Igauņu folkloras arhīvs Tartu izveidots 1927. gadā, savukārt Lietuviešu folkloras arhīva sākotne ir 1935. gadā Kauņā, mūsdienās tas atrodas Viļņā). Ar vairāk nekā trim miljoniem folkloras vienību tā veido vienu no plašākajiem folkloras krājumiem Eiropā. Tajā ir ne tikai latviešu folklora, bet arī lībiešu un mazākumtautību – Latvijas vācu, čigānu, ebreju, krievu, baltkrievu un citu tautu – folkloras kolekcijas. Materiālos pārstāvēti visi folkloras žanri: tautasdziesmas, teikas, pasakas, anekdotes, ticējumi, paražas, buramvārdi, ziņģes, rotaļas utt. Latviešu folkloras krātuve ir arī viena no vecākajām zinātniskajām institūcijām Latvijā, mūsdienās tā darbojas Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtā – kā vecākā un plašākā institūta nodaļa.
2. decembrī apaļa jubileja – 10 gadu – arī Latviešu folkloras krātuves digitālajam arhīvam garamantas.lv. Pa šo laiku vienmēr atvērtais digitālais arhīvs ir attīstījies un pieņēmies spēkā. Ir pabeigta vēsturisko manuskriptu digitalizācija. Vērtīgie kultūras materiāli ik dienu kļūst aizvien pieejamāki interneta lietotājiem. Tas iespējams, lielā mērā pateicoties sabiedrības iesaistei. Paldies ikvienam krātuves draugam un līdzstrādniekam, kas velta laiku manuskriptu atšifrēšanai!
Sveicieni tagadējiem un kādreizējiem Latviešu folkloras krātuves darbiniekiem!Saules mūžu krātuvei!
Pēdējo reizi labots: 02.12.2024 10:18:25