EN in English

Latviešu folkloras krātuve sadarbībā ar pašvaldības kapitālsabiedrību "Rīgas satiksme" aicina iepazīt latviešu tautasdziesmas

No 2. aprīļa līdz pat gada beigām katru nedēļu Rīgas sabiedriskajā transportā uz ekrāniem būs lasāmas tematiskas tautasdziesmu izlases. Akciju nodrošina LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts sadarbībā ar pašvaldības kapitālsabiedrību “Rīgas satiksme”.

Atzīmējot akadēmiskā izdevuma "Latviešu tautasdziesmas" publicēšanas noslēgumu un Latviešu folkloras krātuves 100. dzimšanas dienu, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts sadarbībā ar a/s "Rīgas satiksme" aicina godināt latviešu tautasdziesmas. Tās gadsimtiem ilgi pavadījušas latviešus ikdienas gaitās un svētku brīžos, vienojušas ļaudis no 19. gadsimta nācijas pašnoteikšanās centienos līdz Trešajai atmodai.

Akcijas nolūks ir rādīt latviešu tautasdziesmu bagātību, aptverot dažādus tematus, tos pieskaņojot svētkiem, piemiņas dienām vai arī dažādām sabiedrībā aktuālām norisēm. Tā kā akcijas sākums ir 1. aprīlī – Starptautiskajā joku dienā –, šajā nedēļā aicinām pasmaidīt un pazoboties, izmantojot tautasdziesmu rindas. Turpmākajās nedēļās plānotas dziesmas par pavasari, par darba tikumu, dziesmas, kas noderēs Mātes dienai u. tml. Vēršot uzmanību uz latviešu valodas bagātību, izvēlētas dažādu izlokšņu dziesmas.

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts pateicas pašvaldības kapitālsabiedrībai “Rīgas satiksme” par sadarbību latviešu tradicionālās kultūras popularizēšanā.

Jau iepriekš esam informējuši, ka 2024. gada rudenī iznāks akadēmiskā izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” 13. sējums, tādējādi noslēdzot teju 70 gadu ilgu vairāku paaudžu darbu. Tas ir Latviešu folkloras krātuvē sakrātās tautasdziesmu kolekcijas pilnizdevums, un ar to sabiedrībai kļūs pieejams Latviešu folkloras krātuves arhīvos uzkrātais vairāk nekā miljonu lielais latviešu tautasdziesmu pūrs. Tas savākts pēc Krišjāņa Barona sakārtoto „Latvju dainu” (ap 219 000 tekstu) iznākšanas. Abi izdevumi kopā atspoguļo dziesmu tradīcijas dzīvi tautā vairāk nekā 100 gadu garumā.

Šis ir viens no Latviešu folkloras krātuves simtgadei veltītajiem pasākumiem. Gada garumā plānoti dažādi latviešu folkloristikai veltīti pasākumi, aptverot gan institūcijas vēsturi, gan vēstot par plašo materiālu klāstu, ko Latviešu folkloras krātuve glabā.

Pēdējo reizi labots: 02.04.2024 10:40:38