EN in English

LNB izstādi par Jelgavas Stefenhāgeniem noslēgs ekskursija un pētnieku priekšlasījumi

Septembra pēdējā nedēļā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks izstādes "Jelgavas Stefenhāgeni 1769–1919" noslēdzošie pasākumi. 24. septembrī plkst. 16.00 interesentiem tiks piedāvāta ekskursija izstādē tās satura autora, LU LFMI vadošā pētnieka Paula Daijas vadībā.

Savukārt 26. septembrī plkst. 16.00 Letonikas un Baltijas centra lasītavā (5. stāvā) apmeklētāji aicināti uz LNB krājuma pētnieku priekšlasījumiem “Sarunas pie Stefenhāgenu grāmatu skapja”. Dalība abos pasākums bez maksas. Izstāde apskatāma līdz 29. septembrim.

Priekšlasījumu laikā Jelgavas izdevēju Stefenhāgenu grāmatu tūkstošu vidū tiks aplūkoti tikai nedaudzi izdevumi vai grāmatu grupas, taču katra no tām ir zīmīga un guvusi LNB Letonikas un Baltijas centra pētnieku ievērību. Seši stāstījumi pievērsīs uzmanību apgāda dažādu periodu iespieddarbiem, atklājot Stefenhāgenu darbības idejiskos vai komerciālos apsvērumus.

Paula Daijas stāstījums fokusēts uz grāmatām kā apgaismības ideju nesējām, mēģinot izgaismot apgāda pienesumu sava laika kultūras bagātināšanā. Turpretī Ināra Klekere iepazīstinās ar Stefenhāgenu darbības finansiālajiem aspektiem un to lomu uzņēmuma izaugsmē. Sarežģītās tā laika Jelgavas akadēmiskās ģimnāzijas jeb Academia Petrina (Pētera akadēmija) attiecības ar Stefenhāgenu apgādu analizēs Kristīne Zaļuma. Savukārt Viesturs Zanders, Reinis Vāvers un Lilija Limane “izņems no skapja” vēlīnākus, 19. gadsimta 2. puses un 20. gadsimta sākuma izdevumus, un pastāstīs par šo grāmatu īpašo lomu Latvijas kultūras vēsturē.

Izstāde “Jelgavas Stefenhāgeni 1769–1919” veltīta grāmatniecības uzņēmuma “J. F. Stefenhāgens un dēls” vēsturei, ļaujot iepazīt Stefenhāgenu arhīva dokumentus un dzimtas vēstures materiālus, kā arī viņu izdotās grāmatas 150 gadu garumā.

Baltijas apgaismības vēsturē un agrīnās latviešu literārās kultūras tapšanā Stefenhāgenu apgādam ir izcila nozīme, jo tas sekmēja latviešu izglītību. Lai gan Stefenhāgeni iespieda grāmatas arī krievu, vācu, igauņu, lietuviešu, poļu, franču, latīņu, grieķu, ebreju valodās, tieši iespiežot grāmatas latviešu valodā, viņi guva visvairāk panākumu. Grāmatu uzņēmumā iznāca reliģiskas grāmatas, laicīgā literatūra, avīzes, kalendāri un mācību grāmatas.

Izstādes katalogu var iegādāties LNB Draugu telpā, 1. stāvā. Kataloga cena 8 EUR.

Izstādes ietvaros īpaši bērniem izstrādātas izglītojoša un radoša darba lapa „Izveido savu grāmatu!” sākumskolas vecuma bērniem. Radot savu stāstu par briesmonīti un bailēm, bērni varēs iepazīt grāmatu tapšanas procesu. Darba lapa pieejama izstādes zālē (5. stāvā) un lejuplādējama šeit.

Pēc LNB, no 2019. gada 15. novembra līdz 2020. gada 12. janvārim, izstāde būs skatāma Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā.

Pēdējo reizi labots: 19.09.2019 14:37:15