EN in English

Jauns romu mūzikas pētījumu apkopojums

Iznācis Mūzikas un Minoritāšu pētījumu centra (MMRC, Vīne) tiešsaistes žurnāla “Music & Minorities” speciālais numurs “Contemporary Views on Romani Music and Romani Music Studies” (Mūsdienu skatījumi uz romu mūziku un romu mūzikas pētniecību). Šis numurs sagatavots par godu tam, ka 2023. gadā apritēja 30 gadi, kopš Austrijas romi tika atzīti par oficiālu valsts mazākumtautību. To sastādījusi ievērojamā Austrijas romu mūzikas pētniece, minoritāšu mūzikas studiju virzītāja un MMRC direktore Urzula Hemeteka (Ursula Hemetek).

Žurnāla numurs iepazīstina ar desmit pētījumiem, tostarp vadošo romu mūzikas pētnieku Margaretas Beisingeras (Margaret Beissinger), Adrianas Helbigas (Adriana Helbig), Zuzanas Jurkovas (Zuzana Jurková) u. c. veiktajiem. Pētījumu tēmas ir romu sievietes dziedātājas Rumānijā, Krievijas karš Ukrainā un romu līdzdalība ukraiņu pretošanās kustībā, domu mūzika un mūziķu stigmatizācija Sīrijā, Otrā pasaules kara un romu genocīda piemiņa Čehijā un Austrijā, romu bērnu izglītības atbalsta programma Slovākijā, romu mūzikas pārstāvniecība ASV un Britu salu arhīvos, romu reliģiskās kopienas un mūzikas attīstība Ungārijā, un arī – Latvijas romu emigrācijas ietekme un mūziku un tās pētniecību.

Žurnālā lasāms LU LFMI pētnieces Ievas Vīveres raksts “Pētot pārejas kopienu: latviešu romi starp Latviju un Apvienoto Karalisti” ar fotogrāfiju un videoieraksta piemēriem. Kopš 2004. gada, kad Latvija pievienojās Eiropas Savienībai, gandrīz puse Latvijas romu ir pārcēlušies uz ārzemēm, galvenokārt uz Apvienoto Karalisti. Raksts ir pētnieces refleksija par romu migrāciju kā lauka pētījuma kopienas “zaudēšanu” un sadzīvošanu ar zaudējumu. Lai atjaunotu saikni ar romu kopienu, 2019. gada vasarā raksta autore izveidoja Facebook grupu “Latvijas romu vēsture un kultūra”. Grupas sākotnējā iecere bija dalīties ar vizuālām romu vēstures liecībām. Pakāpeniski grupas ievirze mainījās no pētījumu komunikācijas uz digitālu līdzdalības etnogrāfiju, tostarp mijiedarbību ar mūzikas saturu. Rakstā apkopotas arī atziņas par 2023. gada lauka pētījumu Anglijā. Tas notika pie latviešu romiem, kas ir aktīvi kristieši un darbojas Apvienotajā Karalistē izveidotajās latviešu romu draudzēs. Lauka pētījumā autore konstatē romu trīskāršu mobilitāti – fizisko, sociālo un garīgo – kas liek pārvērtēt Latvijas romu pētniecības līdzšinējo ietvaru. Ievas Vīveres romu pētniecību raksturo starpdisciplināra pieeja, kuras centrā ir lauks vai kopiena, nevis konkrētas zinātnes nozares specializācija.


Pētījums tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Pēdējo reizi labots: 03.12.2024 17:31:59