EN in English

Iznākusi "Teiktās dziesmas. Praktiska rokasgrāmata"

Latvijas Nacionālais kultūras centrs publicējis grāmatu "Teiktās dziesmas. Praktiska rokasgrāmata", kas elektroniskā formātā bez maksas pieejama ikvienam interesentam. Grāmatas autores ir trīs etnomuzikoloģes – Ieva Tihovska, Ilze Cepurniece un Zane Šmite. Idejas autore ir Zane Šmite, kas, mācot tradicionālo dziedāšanu, arvien pārliecinājusies, ka trūkst teikto dziesmu apguvei veltīta metodiskā materiāla. Teiktās dziesmas, sauktas arī par teicamajām dziesmām, ir latviešu tradicionālās mūzikas senā slāņa pamats. Starptautisks mūzikas termins šī stila apzīmēšanai ir rečitatīvs – runai tuva dziedāšana.

Šobrīd mūzikas kultūrā ir nostiprinājies cits, daudz melodiskāks priekšstats par dziedāšanu, tāpēc šīs grāmatas mērķis ir pievērst uzmanību tiem elementiem, kas raksturīgi teikto dziesmu stilam, un aicināt šo stilu apgūt. Tas nav viegls uzdevums, īpaši tāpēc, ka teikto dziesmu stila īpatnības ir grūti pierakstīt notīs. Lai veidotu pēc iespējas pilnīgāku priekšstatu par teiktajām dziesmām, svarīgs grāmatas papildinājums ir teikto dziesmu apkopojums Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv – ir pieejami vairāk nekā 200 teikto dziesmu audio ieraksti un 900 nošu pieraksti, kas ir arī kartēti, ļaujot iepazīt katras vietas repertuāru. Grāmatu veido teikto dziesmu stila apraksts, ko ilustrē audio piemēri un nošu transkripcijas, kā arī praktiski padomi teikto dziesmu apguvē, vingrinājumi dziedāšanas tehnikas attīstībai, teikto dziesmu pētniecības apskats un literatūras saraksts. Iecerēts, ka šis populārzinātniskais materiāls rosinās apgūt teikto dziesmu stilu, kā arī iepazīt Viļa Bendorfa, Mārtiņa Boiko un citu autoru pētījumus.

Grāmata pieejama šeit: https://www.lnkc.gov.lv/jaunumi/tapusi-teikto-dziesmu-praktiska-rokasgramata-elektroniska-formata/

Teikto dziesmu karte pieejama šeit: http://garamantas.lv/lv/classification/1194703/Teiktas-dziesmas (klikšķiniet uz vietas atzīmes lapas pašā kreisajā malā)


Pēdējo reizi labots: 18.05.2021 12:08:34