EN in English

Gaidāma ekspedīcija Sabilē

No 19. līdz 23. augustam notiks LU LFMI Latviešu folkloras krātuves 56. zinātniskā ekspedīcija Sabilē. Iepriekšējos gados pētnieki viesojušies Ziemeļlatgalē (2016), Vidzemē – Piebalgā (2017), Sēlijā (2018), un nu kārta pienākusi Kurzemei. Darbs iecerēts Sabiles pilsētā un Abavas pagastā – Valgalē (Abavciemā), Pedvāles muižas apkārtnē, Priedēs, Virbos, Rinkulē. Atsevišķi ekspedīcijas dalībnieki dokumentēs dzīvesstāstus un nemateriālā kultūras mantojuma liecības Kandavas pagasta Matkulē un citur tuvējā apkārtnē.

Sabile, pilsēta Abavas krastos, pazīstama ne vien ar Vīna kalnu un mazākumtautību kopienām, kas tajā vēsturiski mitušas, bet ar jo daudzām citām īpašām vietām (Sabiles pilskalns, baznīca, sinagoga, muižas, Ēģipte u. c.), notikumiem un cilvēkiem. Garamantas šeit vāktas jau iepriekš. Latviešu folkloras krātuvē glabājas vairākas folkloras materiālu kolekcijas, kuras pierakstītas Sabilē un tās apkaimē. Trīs kolekcijas 20. gs. 20. un 30. gados sagatavojuši skolēni no Sabiles sešklašu pamatskolas, Sabiles vidusskolas un Valgales sešklašu pamatskolas. Nelielus folkloras vākumus no dzimtās puses snieguši Jēkabs Lautenbahs-Jūsmiņš un Fricis Dambergs. Folkloras materiāli Sabiles apkārtnē vākti arī Valodas un literatūras institūta Folkloras sektora 16. zinātniskajā ekspedīcijā Madonas un Talsu rajonā, kas notika 1962. gadā.

Piecas darbdienas folkloristi kopā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas studentiem pavadīs lauka pētījumā, nelielās grupiņās – pa diviem, trim – uzmeklējot un intervējot vietējos teicējus. Plānots dokumentēt ne tikai latviešu folkloru, bet arī Sabilē dzīvojošo romu tradicionālo kultūru – dziesmas, stāstījumus, paražas. Savāktie materiāli glabāsies atsevišķā kolekcijā LU LFMI Latviešu folkloras krātuvē un daļēji būs pieejami digitālajā arhīvā garamantas.lv.

Ekspedīcija tiek organizēta Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammā 05.04.00 "Krišjāņa Barona Dainu skapis" ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Pētījumi noris arī divos pēcdoktorantūras projektos – "Digitālie resursi, politika un Latvijas mazākumtautību kultūras "redzamība"' (Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/220) un "Latviešu tautas naratīvu izpēte: ģeotelpiskās informācijas analīzes rīka un tiešsaistes teiku motīvu un tipu rādītāja izstrāde" (Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/193).

Attēlā: 1962. gada ekspedīcijas dalībnieki Laimdots Ceplītis un Renāte Tavare ieskaņo Matkules teicējas Marijas Dzeguzes dziedājumu. LFK 19620035

Pēdējo reizi labots: 15.08.2019 08:52:56