EN in English

Fotogrāfiju kolekcija Ukrainas karoga krāsās

Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā publicēta fotogrāfiju kolekcija “Ukrainas atbalsta zīmes Latvijā”. Kolekcija tapusi, dokumentējot simbolisko atbalstu, ko Latvijas sabiedrība paudusi Ukrainai kopš Krievijas plaša mēroga iebrukuma tās teritorijā 2022. gada 24. februārī. Jau no pirmajām kara dienām pilsētvide Rīgā, īpaši galvaspilsētas centrā, mainījās: paužot solidaritāti, Ukrainas karoga krāsās tika izgaismotas ēkas un pieminekļi un izkārti Ukrainas karogi. Par protestu un Ukrainas atbalsta dominanti kļuvis Kalpaka bulvāris – iepretim Krievijas Federācijas vēstniecībai,iepretim Ukrainas vēstniecībai, kā arī laukumā pie Kongresu nama. Taču atbalsta zīmes rodamas visās Rīgas apkaimēs un citās Latvijas pilsētās, tāpat mazāk apdzīvotās vietās. Ukrainas karogi pie ēku fasādēm, mājokļu logos un pie balkoniem, veikalu un kafejnīcu skatlogi, grafiti, zīmējumi, uzlīmes, plakāti, zilās un dzeltenās krāsas salikums apģērbā, aksesuāros, solidaritātes vēstījumi T-kreklu apdrukās, un pat apstādījumi – zili un dzelteni ziedi, saulespuķes – šai laikā pauduši simbolisku atbalstu Ukrainai. Lielais Ukrainas karogu skaits, ko redzam, ir, no vienas puses, organizēts oficiālo sabiedrības pārstāvniecības institūciju veikums (pie valsts un pašvaldības iestādēm, sabiedriskajā transportā), no otras, neformāla iedzīvotāju iniciatīva. Nosodot Krievijas militāro agresiju, cilvēki demokrātiskajās pasaules valstīs turpina paust atbalstu Ukrainai – ziedojot karotājiem un karā cietušajiem, uzņemot bēgļus, piedaloties demonstrācijās, paužot nostāju publiskajā telpā.

Kolekciju veido, pirmkārt, Latviešu folkloras krātuvei iesūtīti digitāli attēli, no kuriem lielākā daļa anonīmi – saņemti 2022. gadā līdz ar atbildēm uz tiešsaistes aptaujas “Ukrainas karogi Latvijā” jautājumiem. Aptaujā piedalījās pavisam 93 respondenti, paužot individuālo motivāciju un attieksmi: “Atbalsts tikpat neatkarīgai valstij kā mūsu”; “Okupācijai nē!”; “Ukraiņi karo par mūsu kopīgām vērtībām” utt. (Aptaujas datu analīze drīzumā būs publicēta žurnāla “Letonica” 54. numurā.) Otra kolekcijas daļa ir folkloristes Ritas Grīnvaldes lauka pētījumu materiāli – Rīgas pilsētvides fotogrāfiju izlase. Šie attēli uzņemti 2022., 2023. un 2024. gadā.

Ja vēlaties šo kolekciju papildināt ar savām fotogrāfijām, lūdzam sazināties, rakstot uz e-pasta adresi lfk@lulfmi.lv. Īpaši gaidīti attēli no novadiem.

LFK [2266] – fotogrāfiju kolekcija “Ukrainas atbalsta zīmes Latvijā” – tapusi ar Latvijas Zinātnes padomes finansētā projekta “Pieredze pilsētā: naratīvi, atmiņas un vietas mantojums” (Nr. lzp-2020/1-0096) un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

LFK 2266, 130. Dzirnavu iela Rīgā. 4.05.2022. Ritas Grīnvaldes foto

Pēdējo reizi labots: 27.02.2024 12:32:14