EN in English

Folkloras pētnieki aicina dziedāt ar arhīvu un atmodināt senas dziesmas

Piektdien, 15. februārī, LU LFMI Latviešu folkloras krātuve atklāj digitālu projektu "Dziedi ar arhīvu", kurā ikviens ir aicināts iepazīties ar seniem tautas mūzikas ierakstiem vietnē dziedi.garamantas.lv un piedāvāt savu versiju par kādu no izlases dziesmām. Šī akcija ilgs līdz 15. jūnijam. Tās mērķis ir aicināt sabiedrību iepazīt mūsu kultūras mantojumu un piešķirt tam jaunu un mūsdienīgu skanējumu.

Latviešu folkloras krātuve, kas darbojas jau 95 gadus, glabā senus un vērtīgus skaņu ierakstus. Tie vēl pilnīgāk nekā "klusējošās" notis atklāj Latvijas tradicionālās mūzikas vēsturisko skanējumu. Projekta "Dziedi ar arhīvu" mērķis ir aktualizēt šo mantojumu, aicinot klausīties senos ierakstus un iedziedāt vai iespēlēt no jauna, tādējādi papildinot arhīvu ar mūsdienu muzikālajām versijām.

Vietnē http://dziedi.garamantas.lv tiek piedāvāta dziesmu izlase, kura veidota satura, stila, ieskaņošanas vietu un valodu ziņā iespējami dažāda. Tajā iekļautas sadzīviskas un mitoloģiskas, jautras un žēlīgas tautasdziesmas un ziņģes latviešu, lībiešu, lietuviešu, baltkrievu, krievu un čigānu valodā. Izlasē pārstāvēti visi Latvijas reģioni, kā arī Sibīrijas un Baškīrijas latviešu ciemi. Senākie ieraksti tapuši 20. gadsimta 20.–30. gados, jaunākais – 21. gadsimta sākumā.

Latviešu folkloras krātuve aicina ikvienu noskaidrot, kā tradicionālā mūzika skanēja senāk un, izmantojot izlases dziesmas,iedziedāt, iespēlēt, aranžēt, komponēt un iesniegt savas versijas par arhīva skaņu dokumentiem. Projekta vietne http://dziedi.garamantas.lv piedāvā iespēju noklausīties un uzreiz ierakstīt savu dziesmas versiju vai augšupielādēt to vēlāk. Būs iespēja noskaidrot akcijas populārāko arhīva dziesmu, kā arī balsot par sev tīkamāko jauno ierakstu.

Projekta akcijas atklāšana notiks 15. februārī par godu folklorista un komponista Emiļa Melngaiļa 145. dzimšanas dienai. Emilis Melngailis pierakstījis vairāk kā 5000 tautas melodiju, no kurām liela daļa atrodama arī Latviešu folkloras krātuves arhīvā un kuras ir aizvien noder kāavots un iedvesma komponistu daiļradē.

Akciju organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI) ES ERAF finansētā projektā "Stiprinot zināšanu sabiedrību" (Nr. 1.1.1.1/16/A/040) ietvaros. Virsprojekta mērķis ir izstrādāt virtuālu pētniecības un sabiedrības iesaistes laboratoriju pētījumu veikšanai digitālajās humanitārajās zinātnēs, iesaistīt sabiedrību kopīgu zināšanu radīšanā un padarīt publiski brīvi pieejamu, ērti lietojamu apjomīgu kultūras datu kopumu pētniecībai un vispārējai izziņai. Šī ir noslēdzošā projekta sabiedrības iesaistes akcija, kurā sabiedrība aicināta piedāvāt savas versijas kādam kultūras datu kopumam. Pirmajās divās akcijās LU LFMI aicināja skandēt Veidenbauma dzeju (http://lasi.veidenbaums.lv) un ierunāt 19./20 gs. mijas bērnu dzeju (http://berni.literatura.lv).

Projekta ietvaros Latviešu folkloras krātuve aicina palīdzēt pētniekiem fiksēt arī mūsdienu svētku svinēšanas tradīcijas, atbildot uz jautājumiem vietnē "LFK jautā" https://jauta.garamantas.lv un izveidojot savu atzīmējamo dienu kalendāru vietnē "Mūslaiku kalendārs" https://kalendars.garamantas.lv.


Pēdējo reizi labots: 15.02.2019 09:05:58