Atvērta reģistrācija Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skolai 2024
Aicinām pieteikties mācībām programmā “Sestā Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skola: lielie valodas modeļi un mazās valodas” (Sixth Baltic Summer School of Digital Humanities: Large Language Models and Small Languages), kas norisināsies 2024. gada 22.–26. jūlijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) klātienē un tiešsaistē Zoom platformā.
Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skola ir starptautiska intensīva tālākizglītības programma, kas humanitāro un sociālo zinātņu pētniekiem, pasniedzējiem un studentiem, kā arī arhīvu, bibliotēku un muzeju profesionāļiem piedāvā apgūt dažādas digitālās pētniecības prasmes – sākot ar iemaņām, kas nepieciešamas darbam ar digitāliem datiem, līdz pētniecības rezultātu vizualizācijas prasmēm.
Skolas fokusa tēma ir lielie valodas modeļi un to izmantojums pētniecībā. Tallinas Universitātes CUDAN laboratorijas datorlingvistikas un kultūras analītikas pētnieks Andres Karjus (Andres Karjus) demonstrēs, kādas teksta anotēšanas un analīzes darbības lielie valodas modeļi spēj veikt efektīvi un nesalīdzināmi ātrāk nekā iepriekšējās paaudzes tehnoloģijas, savukārt Latvijas Universitātes pasniedzēja filozofe Līva Rotkale dalīsies pieredzē par to, kā ChatGPT lietotni izmantot atbalstam pētījumos. Kā katru gadu, dalībniekiem būs iespēja apgūt teksta apstrādi un datu vizualizāciju, izmantojot Python programmēšanas valodu, Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes mācībspēku, LNB pētnieku Ulda Bojāra un Valda Saulespurēna vadībā.
Tiks aplūkota arī tēma, kā ar dabīgās valodas apstrādes rīku un lielo valodas modeļu izstrādi veicas mazākām valodām: ar lekciju uzstāsies Norvēģijas Nacionālās bibliotēkas Mākslīgā intelekta laboratorijas pētnieks Havjers de la Rosa (Javier de la Rosa), kurš stāstīs par lielā valodas modeļa izstrādi norvēģu valodai, kā arī latgaliešu valodas pētnieces Sanita Martena, Ilga Šuplinska un Antra Kļavinska, kuras iepazīstinās ar latgaliešu valodas digitālajiem resursiem. Atsevišķa nodarbība būs veltīta teksta morfoloģiskās un sintaktiskās marķēšanas rīkiem, kas ir īpaši svarīgi, strādājot ar morfoloģiski bagātām valodām; tās vadītājs – LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas vadošais pētnieks Normunds Grūzītis.
Pievēršoties mākslīgā intelekta izmantojumam attēlu apstrādē, BSSDH 2024 īpašais viesis būs pētnieks un mākslinieks Mars Kanets Sola (Mar Canet Solà), kurš demonstrēs Collection Space Navigator – rīku, kas sniedz iespēju dažādos griezumos aplūkot daudzdimensiju attēlu datus. Šī tēma varētu īpaši interesēt atmiņas institūciju speciālistus, kuru pārziņā ir digitālo attēlu kolekciju veidošana un pētniecība.
Pilns lekciju un nodarbību apraksts atrodams tīmekļa vietnē Digitālās humanitārās zinātnes Latvijā.
Programma tiek organizēta kā hibrīds pasākums klātienē un attālināti, dalības maksa gan klātienes, gan attālinātajiem studentiem ir EUR 40. Katru dienu interesantiem bez maksas pieejama viena lekcija, kas tiks translēta LNB Facebook un YouTube kanālos. Darba valoda – angļu.
Reģistrācija vasaras skolai: https://www.digitalhumanities.lv/bssdh/2024/registration/
Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skola tiek rīkota, sadarbojoties Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtam un Latvijas Universitātei. Programmas atbalstītāji:
Valsts pētījumu programmas “Digitālās humanitārās zinātnes” projekts "Atvērtas un FAIR principiem atbilstīgas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā" (Nr. VPP-IZM-DH-2022/1-0002),
Vienota valodas resursu un tehnoloģiju infrastruktūra CLARIN, CLARIN-LV
Pēdējo reizi labots: 05.04.2024 13:46:49