EN in English

Atklāta izstāde "Ilgais 19. gadsimts latviešu literatūrā"

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Letonikas un Baltijas lasītavā (5. stāvā) atklāta izstāde–krājuma izlase "Ilgais 19. gadsimts latviešu literatūrā".

19. gadsimtā latviešu literatūra pārtapa no vācbaltiešu mācītāju veidotas rakstniecības zemniekiem par modernu literāro kultūru, kas varēja pilntiesīgi nostāties līdzās Eiropas literatūrām.

Izstāde piedāvā ieskatīties latviešu literārā procesa attīstībā, kas norisinājās dinamiskā mijiedarbē ar preses izdevumu tapšanu, vizuālo mākslu un folkloras vākšanu un pētījumiem. Tajā eksponēti LNB krājumā esošie materiāli – grāmatas un periodiskie izdevumi – no pirmā latviešu laikraksta "Latviešu Avīzes" līdz Raiņa "Tālām noskaņām zilā vakarā".

Plašāka izstādes virtuālā versija, kas apvieno LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) resursa literatura.lv un Latviešu folkloras krātuves digitālā arhīva garamantas.lv materiālus ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumu, aplūkojama šeit.

Izstāde tapusi LU LFMI institūta projekta "Jauna latviešu literatūras vēsture: ilgais 19. gadsimts" (Latvijas Zinātnes padome, Nr. lzp-2020/2-0020) ievaros. Projekta vadītājs ir Benedikts Kalnačs, dalībnieki – Kristiāna Ābele, Pauls Daija, Inguna Daukste-Silasproģe, Mārtiņš Mintaurs, Ginta Pērle-Sīle, Aiga Šemeta. Izstāde papildina šajā projektā topošo pētniecisko monogrāfiju, kura tiks adresēta starptautiskajai zinātniskajai sabiedrībai un būs sagatavota angļu valodā, balstoties izpratnē par principiāliem mezgla punktiem un to nozīmi literatūras un kultūras analīzē.

Izstāde būs apskatāma LNB darba laikā no 2021. gada 1. jūlija līdz 30. septembrim.

Pēdējo reizi labots: 01.07.2021 16:05:51