EN in English

Aicinām uz sarunu un krājuma izlasi par teikām un mītiem psiholoģijas skatījumā

24. aprīlī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā (2. stāvā) notiks tematiskais pasākums "Teikas mūsu apziņas un psiholoģijas dzīlēs". Dalība bez maksas.

Ar priekšlasījumu par teiku publicēšanu, pētīšanu un stāstīšanu uzstāsies LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves (LFK) pētnieks Guntis Pakalns. Viņa izpētes lokā ir teiku kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, sākot no senākām publikācijām līdz pat mūsdienu teikām, leģendām un stāstiem. Savukārt LFK pētnieks Sandis Laime savā priekšlasījumā pievērsīsies raganu prāvu izpētei teikās, atspoguļojot šo kolorīto teiku tēlu no dažādiem rakursiem.

Pasākumā ar prezentāciju "Mans bagātības pūķis. Dzīļu psiholoģijas skatījums" uzstāsies psiholoģe Evija Volfa Vestergārda, kura ieguvusi filozofijas doktora grādu dzīļu psiholoģijā.

Teikas un mīti dzīļu psiholoģijā salīdzinājumā ar pasakām ir krietni šaurāk pārstāvēta izpētes joma. To analīze ir atrodama psiholoģijas klasiķa K. G. Junga un viņa domubiedru darbos. E. Volfas Vestergārda ar grāmatu "Mans bagātības pūķis" devusi ieguldījumu latviešu mitoloģisko teiku izpētē no dzīļu psiholoģijas skatu punkta. Teksti paralēli tiek piedāvāti latviešu un angļu valodā, tādējādi angliski runājošiem lasītājiem tiek radīta unikāla iespēja iepazīt latviešu teikas, kas iepriekš nav bijušas tulkotas.

Grāmatas saturu paspilgtina pazīstamās latviešu gleznotājas Ilzes Avotiņas dziļi simboliskās ilustrācijas. Pasākumā māksliniece pastāstīs par grāmatas vizuālā tēla veidošanu un par gleznu cikla "Pūķa dvēsele" radīšanu, uz ko viņu iedvesmojušas latviešu teikas.

Pēdējo reizi labots: 23.04.2019 16:18:50