EN in English

8. ceturksnis (09.–12.2022.)

Gada beigās visi zinātnieki dara vienu un to pašu – aizpilda paveiktā pārskatus un nākamā gada plānus. Pārskatā varēju ne tikai atskatīties uz daudzajām pētniecības aktivitātēm ārzemju muzejos un arhīvos, bet arī ierakstīt priecīgo ziņu, ka Nacionālais Kino centrs ir atbalstījis projekta dokumentālās filmas attīstīšanu. Vēl jo vairāk, punktu vietā bijām konkursa godpilnajā otrajā vietā. Tas gan galvenokārt pateicoties producentam un režisoram Raitim Ābelei. Līdztekus uzsāku arī pārrunas ar jauno mākslinieci Denu Doloresu Sircovu un Viļņas galeriju par kultūras mantojuma virtuālās reālitātes projektu, bet par to vairāk nākamreiz.

Citādi gada pēdējais ceturksni pagāja tāpat kā pērn – intensīvi lasot, domājot un rakstot Eiropas Pētniecības padomes (ERC) Konsolidētā granta projektu. Konkursa nosacījumu dēļ gads bija jāizlaiž, un tas bija labi un pareizi, jo tieši tik daudz laika vajadzēja, lai atrastu jaunas pieejas, veiktu sākotnējo izpēti un uz labākiem pamatiem pārstrādātu projekta ideju. Galu galā mans projekta pieteikums sauksies “Dziedot ar dabu: Folkloras loma vides aizsardzības kustībā Padomju Savienības sabrukuma laikā.” Ja saņemšu finansējumu, veidošu starptautisku pētnieku komandu, kas piecus gadus ar jaunākajām metodēm un teorijām pētīs vides aktīvismu Baltijā no 1986. līdz 1991. gadam, mēģinot beigās atrast kādus sociālus rīkus, kas palīdzētu risināt šodienas ekoloģiskās problēmas. Matemātiski iespēja iegūt šo grantu ir 14%, tātad tikai nedaudz mazāka kā pirmajā piegājienā uzmest sešinieku ar metamo kauliņu, toties divreiz lielāka kā saņemt grantu Latvijas Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmā. Uz 595 miljoniem eiro konkursā šogad pretendē 2130 projekti, no tiem 614 sociālajās un humanitārajās zinātnēs.Atbalstīti tiks tikai 300 labākie.

ERC grantu konkurss atšķiras no citiem, jo tam ir tikai viens vērtēšanas kritērijs – zinātniskā izcilība. Pieteicējam ir jāpierāda, ka iecerētais pētījums ir frontier research, t.i. tāds, kas ne tikai savāc un interpretē jaunus datus, bet ar savu pieeju un metodēm paplašina zinātnes lauka robežas. Citiem vārdiem, jādara kaut kas, ko un kā vēl neviens cits nav darījis. Pētniekam tas nozīmē meklēt jaunas teorijas, radīt jaunas metodes, un definēt iztrūkumu esošajās zināšanās, ko viņa pētījums aizpildītu. Neatņemama šī procesa sastāvdaļa ir plaša spektra jaunākās zinātniskās literatūras iepazīšana. Lai ilustrētu tādu meklējumu procesu, nolēmu īsā video pastāstīt par 11 grāmatām, kuras līdztekus pārējiem materiāliem iegādājos drukātā veidā.


Kā saprast Austrumeiropu

Berdahl, Daphne, Matti Bunzl, and Martha Lampland, eds. 2000. Altering States: Ethnographies of Transition in Eastern Europe and the Former Soviet Union. Ann Arbor: University of Michigan Press.

Knudsen, Ida Harboe, and Martin Demant Frederiksen, eds. 2015. Ethnographies of Grey Zones in Eastern Europe: Relations, Borders and Invisibilities. Anthem Series on Russian, East European and Eurasian Studies. London ; New York, NY: Anthem Press.


Vides aizsardzība vēlīnajā sociālismā

Schwartz, Katrina Z. S. 2006. Nature and National Identity after Communism: Globalizing the Ethnoscape. Pitt Series in Russian and East European Studies. Pittsburgh, Pa: University of Pittsburgh Press.

Rukšāne, Guna. 2021. Haralds Sīmanis: Dziesminieks. Rīga: Zvaigzne ABC.

Kavaliauskaitė, Jūratė, and Ainė Ramonaitė, eds. 2011. Sąjūdžio Ištakų Beieškant: Nepaklusniųjų Tinklaveikos Galia. Vilnius: Baltos lankos.

Szulecki, Kacper, Janusz Waluszko, and Tomasz Borewicz. 2022. The Chernobyl Effect: Antinuclear Protests and the Molding of Polish Democracy, 1986-1990. Protest, Culture & Society, volume 32. New York: Berghahn Books.


Vides un kultūras saistība

Cusack, Tricia. 2010. Riverscapes and National Identities. 1st ed. Space, Place, and Society. Syracuse, N.Y: Syracuse University Press.

Cusak, Tracia. 2016. Art and Identity at the Water’s Edge. London, New York: ROUTLEDGE.


Ekosemiotika un sociālā atmiņa

Maran, Timo. 2020. Ecosemiotics: The Study of Signs in Changing Ecologies. Cambridge Elements Elements in Environmental Humanities. Cambridge, United Kingdom: Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/9781108942850.

Hudson, Martyn. 2018. Ghosts, Landscapes and Social Memory. London: Routledge.


Jaunais materiālisms

Bennett, Jane. 2010. Vibrant Matter: A Political Ecology of Things. Durham: Duke University Press.



Atsauce pārpublicēšanas gadījumā: ERAF projekta pēcdoktorantūras pētniecības pieteikums “ETNO-GRAFIKA: Baltijas nemateriālā kultūras mantojuma vizuālās interpretācijas” (pētniecības pieteikuma numurs 1.1.1.2/VIAA/4/20/628, projekta vienošanās numurs 1.1.1.2/16/I/001).

Pēdējo reizi labots: 24.02.2023 07:59:01