Tautas medicīna padomju periodā
LU LFMI Latviešu folkloras krātuve turpina audiovizuālo semināru ciklu, kas veltīts padomju perioda folkloristikas vēstures izzināšanai. Otrais seminārs "Tautas medicīna padomju periodā" notiks 7. aprīlī plkst. 15.00–16.00. Tā uzmanības centrā būs tautas medicīna un tās pētniecība padomju gados.
Visai drīz pēc Otrā pasaules kara situācija latviešu folkloristikā krasi mainījās – buržuāziskā folkloras pētniecība netika atzīta, pētījumi “pārvērtēti” un jaunā zinātniskā metode ieviesta represiju ēnā. Seminārā Aigars Lielbārdis pievērsīsies gan tautas medicīnas pētniecībai un pētniekiem (Andrejs Kurcijs, Kārlis Ēriks Arons), gan tautas medicīnas praktiķiem (Marta Rācene). Seminārā tiks demonstrēti video kadri no Lūcijas Ločmeles kino filmas “Svešais” (1988) un Arvīda Krieva dokumentālās filmas “Brīnumdakteri” (1975).
Lasīt vairāk...Dace Bula raksta par Sieviešu dienu
Jaunākajā žurnāla "Journal of Baltic Studies" drukātajā izdevumā publicēts institūta vadošās pētnieces Daces Bulas raksts par 8. marta jeb Sieviešu dienas mūsdienu nozīmi un praksēm post-sociālistiskajā pasaulē.
Autore norāda, ka, neskatoties uz dzimumu līdztiesības aktīvisma starptautisko vēsturi, Sieviešu diena neatkarīgajās Baltijas valstīs 21. gadsimtā atgādina veidu, kā šo dienu svinēja padomju pagātnē. ‘Dzimumu festivāls’ turpina pastāvēt, tikai lēnām dodot vietu sporādiskām emancipācijas ideju izpausmēm. Tas izdzīvo, neraugoties uz triju Baltijas valstu centieniem atbrīvoties no visa, kas ir "padomju”, ieskaitot rituālus un kalendāros notikumus.
Raksta pilnā versija pieejama, sekojot saitei: Celebrating March 8: a failed attempt at de-Sovietization?
Aicinājums pieteikt priekšlasījumus Krišjānim Baronam veltītai konferencei “Folklora un atmoda”
LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuve aicina piedalīties ikgadējā Krišjāņa Barona zinātniskā konferencē, kas notiks 2021. gada 27.– 28. oktobrī. Konferences tematika būs veltīta Trešās atmodas un folkloras attieksmēm, pievēršoties personības, sabiedrības un politiskās varas rīcību analītiskam izvērtējumam.
Lasīt vairāk...Zitas Kārklas blogs. Literātes Antijas mājskolotājas gaitas Kijevā 19. gs. beigās
Pētījuma "Ķermeņa ģeogrāfijas: latviešu sieviešu rakstniecības vēsture" blogā Zita Kārkla šoreiz ieskatījusies literātes Antijas atmiņās. Tajās jaušamas jaunas sievietes ilgas atrast savu vietu dzīvē, kas nebūtu saistīta ar laulību un mātišķību, un grūtības šo vietu atrast.
"Sievietēm darba izredzes ārpus mājas toreiz bij vājas. Kas gribēja pati sev maizi nopelnīt, parasti aizklīda uz plašo Krieviju. Latviešu meitenes, kas prata vācu valodu, arvien tur kādu darbu atrada. Un man arī atlika tikai šis ceļš," tā par savām mājskolotājas gaitām Kijevā 19. gadsimta beigās raksta Antija (Antonija Melnalksne, 1877–1967).
Šo un citus pēcdoktorantūras bloga ierakstus iespējams izlasīt, sekojiet saitei.
Izsludināta pieteikšanās LU LFMI organizētajai starptautiskajai Baltijas literatūrzinātnieku konferencei, kas notiks Rīgā 23.-24. septembrī
The first biannual conference of Baltic literary scholars took place in Riga in 1996, and it has been followed by meetings in Vilnius and Tallinn. The 13th conference “Shifting Literary Culture since Stagnation in the Brezhnev Era: The Baltic Paradigm” is organized by the Institute of Literature, Folklore and Art of the University of Latvia (ILFA) on 23–24 September 2021. We hope to host an in-person two-day conference at the National Library of Latvia in Riga, but, if necessary, we are ready to convert it into a virtual event in response to the pandemic restrictions. Lasīt vairāk...
Izsludināts akadēmisko amatu konkurss
Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI), pamatojoties uz LU LFMI Stratēģiju (2015–2021), izsludina konkursu uz šādām akadēmisko amatu vietām:
- Pētnieka vieta muzikoloģijas nozarē ar specializāciju latviešu mūzikas vēsturē un estētikā;
- Pētnieka vieta folkloristikas nozarē ar specializāciju Latviešu folkloras krātuves arhīva izpētē, folkloristikas nozares vēstures pētniecībā un vernakulāro kultūrprakšu izpētē;
- Pētnieka vieta folkloristikas nozarē ar specializāciju Latviešu folkloras krātuves arhīva izpētē un folkloristikas nozares vēstures pētniecībā;
- Pētnieka vieta folkloristikas nozarē ar specializāciju tradicionālās mūzikas un vernakulāro kultūrprakšu izpētē.
Pētnieka darba samaksa, sākot no 525 EUR mēnesī (bruto).
LU LFMI amatu nolikumu un aprakstus sk. LU LFMI mājaslapas (www.lulfmi.lv) sadaļā “Dokumenti”. Pretendentiem jāiesniedz: iesniegums, CV, zinātnisko kvalifikāciju apliecinoša dokumenta kopija, zinātnisko publikāciju saraksts (2015–2021) un perspektīvais pētnieciskā darba redzējums ievēlēšanas periodam (6 gadiem). Dokumenti iesniedzami līdz š.g. 26. aprīlim LU LFMI sekretariātā, Mūkusalas ielā 3, 509. kabinetā, kā arī elektroniski (ieva.garda@lulfmi.lv). Tālrunis uzziņām 67229017.
LU LFMI izsludina konkursu uz direktora/-es amatu
Latvijas Universitātes aģentūra “LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts” izsludina konkursu uz direktora/-es amatu.
Konkursam iesniedzamie dokumenti:
- Pieteikums par piedalīšanos konkursā;
- Dzīves un darba gājuma apraksts (CV);
- Zinātnisko publikāciju saraksts (2015–2021);
- Augstāko izglītību un zinātniskos grādus apliecinošu dokumentu kopijas;
- LU LFMI darbības un attīstības redzējums ievēlēšanas periodam (līdz 5 lpp.).
Direktora amata pretendentam izvirzītas šādas prasības: doktora zinātniskais grāds, akadēmiskā un administratīvā darba pieredze, vietēja un starptautiska mēroga zinātniskās publikācijas, pieredze zinātnisko projektu vadīšanā, spēja izstrādāt zinātniskās darbības stratēģiju.
Direktora darba samaksa, sākot no 1200 EUR mēnesī (bruto).
Latvijas Universitātes aģentūras “LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts” nolikumu un amatu nolikumu sk. LU LFMI mājaslapas (www.lulfmi.lv) sadaļā “Dokumenti”. Dokumenti ar norādi “LU LFMI direktora amata konkursam” iesniedzami līdz š.g. 26. aprīlim LU LFMI sekretariātā, Mūkusalas ielā 3, 510. kabinetā, kā arī elektroniski (ieva.garda@lulfmi.lv). Tālrunis uzziņām 67229017.
LU LFMI iegūst augstāko vērtējumu starptautiskajā zinātnisko institūciju novērtējumā
Esam pagodināti un gandarīti, ka LU LFMI starptautiskajā zinātnisko institūciju novērtējumā kopvērtējumā saņēmis augstāko atzīmi – 5!
Priecājamies arī par kopējo humanitāro un mākslas zinātņu labo novērtējumu.
Liels paldies mūsu pētnieku grupām un administrācijai par nesavtīgo darbu! Šis novērtējums stiprina visu LU LFMI saimi un mudina turpināt stratēģiski attīstīt kvalitatīvu, starptautiski nozīmīgu humanitāro zinātņu pētniecību Latvijā!
Lasīt vairāk...LU LFMI piedalās LIKTA/VARAM organizētajā "Digitālajā nedēļā 2021"
Latvijas humanitāro zinātņu institūcijas veido un attīsta digitālos resursus, kas noder ne tikai pētnieciskajā darbā. Šie resursi ir brīvi pieejami un izmantojami ikvienam. Tās ir gan valodas, gan literatūras, folkloras, kā arī dažādu citu kultūras materiālu krātuves, meklētāji un informācijas vizualizācijas rīki, kas ļauj iepazīt valodas un kultūras bagātības un īpatnības, kā arī tās tālāk izmantot reģionālās identitātes stiprināšanā, izglītības satura dažādošanā, tūrisma maršrutu veidošanā un radošajā uzņēmējdarbībā.
Lasīt vairāk...Aicinām iesaistīties akcijā “Iepazīstini ar savu (vec)vecmāmiņu”
Akcijas nolūks ir ar sabiedrības aktīvu iesaisti kopīgi veidot datu un attēlu kopu, kas parādītu sieviešu iniciatīvu, profesionālo, sabiedrisko un politisko darbību no 19. gadsimta beigām līdz 2. pasaules karam.
Ja Tavā dzimtā vai tuvākajā apkārtnē bijusi kāda sabiedrisko organizāciju vadītāja vai aktīva dalībniece, raksti mums!
Lasīt vairāk...Jauno pētnieku diena
Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts aicina piedalīties zinātniskā konferencē "Jauno pētnieku diena" 2021. gada 21. maijā platformā "Zoom".
LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts izsludina pieteikšanos zinātniskai konferencei, aicinot piedalīties humanitāro un sociālo zinātņu programmu doktorantus, kuri studē Latvijas un ārvalstu augstskolās.
Lasīt vairāk...LU konferencē sekcija "Vera Vāvere – personība, pētījumi, recepcija"
Piektdien, 12. martā, no pulksten 14.00 līdz 17.00
tiešsaistē norisināsies Latvijas Universitātes Starptautiskā
zinātniskā konference, kuras ietvaros būs arī Latviešu literatūras
vēstures sekcija ar programmu "Vera
Vāvere – personība, pētījumi, recepcija"
Liepājas 27. starptautiskā zinātniskā konference
Liepājas 27. starptautiskajā zinātniskajā konferencē "Aktuālas problēmas literatūras un kultūras pētniecībā" 10. un 11. martā piedalīsies 16 LU LFMI pētnieki. Skatītāju skaits konferencē ir ierobežots, tomēr tās ieraksts būs pieejams pēc konferences. Konferences programma un Zoom saites uz konferenci skatāmas šeit.
Sekcijā "Literatūra līdz 1940. gadam" uzstājas Pauls Daija ar pētījumu "Kārlis Vatsons latviešu literārās kultūras vēsturē".
Iznācis žurnāla "Letonica" 42. numurs
Marta sākumā pie lasītājiem dodas humanitāro zinātņu žurnāla "Letonica" 42. numurs, kurā apkopoti pētījumi par dažādām ar Latvijas vēsturi un kultūru saistītām tēmām.
Numuru ievada Jāņa Ozoliņa raksts par stāstījuma jēdzienu latviešu literatūrzinātnē. Latviešu kultūrai trimdā pievērsušies Viesturs Zanders un Arnolds Klotiņš, rakstot attiecīgi par cittautu literatūras tulkojumiem un latviešu komponistu adaptāciju pēckara Eiropā.
Lasīt vairāk...Tiešsaistē ar zinātnieci: Cilvēkzinātnes un vide
25. februārī plkst. 19.00 "Latvijas jauno zinātnieku apvienība" sarunu ciklā "Tiešsaistē ar zinātnieci" uz sarunu aicina LU LFMI vadošo pētnieci Daci Bulu.
Sarunu vadīs Miķelis Grīviņš, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes loceklis.
Šoreiz saruna par vides cilvēkzinātni, pētniecības virzienu, kas aizsākts projekta “Dzīve līdzās ostai: ekonaratīvi, vietējā vēsture un vides aktīvisms Daugavas lejtecē" ietvaros.
Plašāk par pasākumu un iespējām tam pievienoties šeit: Tiešsaistē ar zinātnieci.